Versenyt nyertek a siófoki klímasétával

2024.05.06. 13:39

Több hulladékgyűjtőt és évelő virágot, kevesebb zajt és fényt!

Szelektív hulladékgyűjtőket a Jókai parkba, a fény-, zaj- és hulladékszennyezés mérséklését a Plázson és a Petőfi sétányon, egynyári növények helyett évelőket a siófoki virágágyásokba – sok más mellett ezeket is javasolta a Jobbfékek csapata, azaz a Siófoki Perczel Mór Gimnázium és Kollégium 9/b osztálya, mely megnyerte a Balaton Fejlesztési Tanács által kiírt klíma- és környezetvédelmi versenyt.

Ismerkedjenek meg a fiatalok az aktuális klíma- és környezetvédelmi problémákkal, térképezzék fel lakókörnyezetüket ebből a szempontból, váljanak környezettudatosabbá és társaikat is ösztönözzék erre – ezzel a céllal indult a vetélkedő, melynek keretében a perczeles 9/b osztály klímasétát tartott Siófokon, ezekkel a kérdésekkel: Siófok a fenntartható városok közé tartozik-e, felvállalja-e azokat a célokat, melyeket a város klímastratégiája megfogalmaz, megfigyelhető-e a törekvések között a „zöld átmenet”?

Zsilip és viharjelző

A klímatúra előtt Szira István városházi csoportvezető és Bukta Zsuzsanna főkertész „hozta képbe” a diákokat, akik eljutottak például a nemrég átadott zsilip irányító központjába és a helyi viharjelző obszervatóriumba is. A Siófoki Hírek kérdésére a Jobbfékek éppen e két állomást nevezték meg, mint ahol a legtöbb új információt tudták meg a két vezetőtől, Kravinszkaja Gabriellától és Horváth Ákostól. A meteorológiánál közelről figyelhették a 200 millió forintos felhővizsgálónak, illetve annak az adatfeldolgozó-egyenletkiszámoló szuperszámítógépnek a működését, mely az egész Dunántúlon a legnagyobb és kikapcsolt állapotában is zúg…



Jókai park, Rózsakert

A fenntarthatóság szempontjából városunknak és megyénk egész északi részének nagy kihívást jelent a turizmus. Ugyanakkor, mint nagy tömegeket vonzó turisztikai célpontnak vezető és példaértékű szerepet kell vállalnia a klímaváltozás elleni harcban – állapították meg városi klímasétájuk során a perczeles diákok, feladva a leckét az illetékeseknek: „Olyan megoldásokat kell találnunk, amely a környezet számára kedvező és a turisták számára is megfelelő.” A 4,5 hektár területű Jókai parkban – ahol egyebek mellett 87 féle lombhullató cserje, 32 fajta lombos örökzöld, és 105 fajta évelő található – az öntözés a Balatonból történik, s hogy az ideutazók mindig a település legszebb formáját lássák, sok egynyári növényt ültetnek, melyek nyáron gyönyörűek, mert folyamatosan virágoznak, ugyanakkor fenntartásuk környezetterhelő (a palántákat télen fűtött üvegházban nevelik). A diákok úgy vélik, a város több részén meg lehetne próbálni évelő növényeket ültetni és melléjük ismertető táblákat kihelyezni, amely elmagyarázza az évelő növények előnyeit. Ezzel akár példát is lehetne mutatni. Ugyancsak a Jókai parkkal kapcsolatban jegyezték meg: nyáron nagyon sok a szemét, célszerű volna szelektív gyűjtőket kihelyezni.

Örömmel vették, hogy a Rózsakert május végére elkészülő keleti felére sok fát telepítenek és mikrodombokat alakítanak ki, hogy megtartsák az esővizet, ezzel minimalizálva az öntözést. Továbbá lehetőség lesz úgynevezett méhlegelős terület kialakítására is, ahol a Jókai parkhoz hasonlóan nagyobbra hagyják nőni a füvet, nem kaszálják le azonnal fél centisre. A szépen rendezett, parkosított strandokon pedig szeretne több, árnyékot adó fát látni az ifjúság, gondolva arra, hogy a klímaváltozás a hőmérséklet folyamatos emelkedését is magával hozza.

 

Plázs, Petőfi sétány

Fontosnak tartanák a fiatal korosztály szemléletformálását a nyári időszakban is, hogy a bulizók után kevesebb szemét maradjon a Plázs, a Petőfi sétány környékén, ebbe bevonnák az előadókat, zenekarokat, illetve a rendezvényeknek helyet és italt biztosító szolgáltatókat is (sokatmondó: 1 szelektív sörösdoboz újrahasznosítása annyi energiát takarít meg, ami egy televízió 3 órás üzemeltetéséhez elegendő). Térkő és beton helyett minél több zöldet, minél több fát látnának a Jobbfékek, akik szomorúan tapasztalták, hogy a lakóingatlanoknál divatba jött a rendkívül káros műfű. Azzal azonban elégedettek, hogy az önkormányzati parkoló burkolata ökogreen, vagyis egyrészt strapabíró, másrészt megbízhatóan szivárogtatja el az esővizet, továbbá azzal is, hogy az egyik szállodasori hotel tetejére a megújuló energiát hasznosító napkollektorok kerültek. Azt pedig a programszervezőknek és marketingeseknek tanácsolták: nagy nyári meleg esetén ajánlják bátran a városkörnyéki túraútvonalakat, így például a töreki Cinege-túrát az érdeklődők figyelmébe...

A perczeles csapat a verseny döntőjén, a balatonfüredi diákkonferencián külön dicséretet kapott a Balaton Fejlesztési Tanácstól, amiért számos megoldási javaslattal is éltek. Az ezek után bizonyosan klímatudatosan élő lányok és fiúk azt is megjegyezték a Siófoki Híreknek nyilatkozva: Siófok változatos és érdekes város, amit az is bizonyít, hogy a boglári csapat is a siófoki Sió-zsilipről beszélt… Felkészítőjük, Marsóné Pere Krisztina pedig azt mondta: a saját környezetük felderítését célzó idei feladat valóban érdekes és testhezálló volt a diákoknak, akik olyan ismeretekhez jutottak, melyeknek köszönhetően nem csak ők, hanem diáktársaik is környezettudatosabbá válhatnak.

Míg a verseny döntőjére készített írásos és videóanyag összeállításában az egész 9/b közreműködött, a balatonfüredi döntőn Valentin Anna, Matluka Viktória Csilla, Komáromy László Milán, Myskow Ádám, Kövécs Márk és Sopsits Áron adott elő.

A balatonfüredi diákkonferencián adták át egy másik versenyben ugyancsak díjnyertes perczeles csapatnak is az első díjat; játéktervező versenyen vettek részt és nyertek a 10/c-sek: Benzsay Lilla, Bereczky Barbara, Cseh Levente, Fogl Roland és Takács Dániel.

 

 

F. I.