„A szúnyog csíp, na és?”

2024.08.04. 15:47

Augusztus 5-én, héfőn ismét szúnyoggyérítés!

Tájékoztatom, hogy Siófok Diós tér környékén elviselhetetlen a szúnyogok garázdálkodása!” – idézet egy, a siófoki városházára érkezett lakossági panaszból. A másik már az éppen elvégzett földi szúnyoggyérítést kifogásolja: „Szabadisóstón megtörtént a szúnyoggyérítés, többen panaszolták, hogy a késő esti órákban egy autó végigszáguldott az utcák nagy részén, és evvel letudták a szúnyoggyérítést… Azóta is ugyanannyi szúnyog van és fájdalmasan csípnek, és a számuk se csökkent”…

A városháza válasza szerint „a balatoni települések üdülőterületein a szúnyogirtást a kormány megbízásából (a tóparti települések által befizetett hozzájárulásokból) a Balatoni Szövetség intézi. Az elvégzett szúnyoggyérítés hatásfokáról a megrendelő Balatoni Szövetségnek lehet információja.”

Többet árt, mint irt? – ezzel a kérdéssel rendeztek nemrég szakmai fórumot Balatonalmádiban, ahol elhangzott: egyes vélekedések szerint a jelenleg alkalmazott kémiai irtás – melynek során nem a szúnyoglárvákat, hanem a már repülő rovarokat pusztítják el méreggel – kevéssé hatékony, ráadásul hasznos rovarok sorát is megöli. A megelőző, a lárvákat elpusztító biológiai védekezést tavasszal alkalmazzák, a kémiait nyáron, amikor – mivel uniós szabály tiltotta meg a légi permetezést – földről, platós járműről permeteznek az így hozzáférhető területen. Dr. Lengyel Róbert polgármester arra hívta fel a figyelmet: az irtást az állam, ezen belül a katasztrófa-védelem évekkel ezelőtt „magához vette”, az önkormányzatok „csak” kiegészítik az állam által erre biztosított kevés pénzösszeget. A vízparti területeken a szúnyoggyérítést koordinálását végző Balatoni Szövetségnek Siófok idén 5,8 millió forint pluszköltséget utalt át, továbbá mivel néhány hete észlelték, hogy a gyérítés nem volt hatékony, 2,2 millióért újabb irtást rendelt meg a város Siófok belterületére.

Az almádi konferencián elhangzott, hogy a földi védekezés sem kevéssé hatékony, mint a korábbi légi – bár a lakosság ezt nem így érzékeli, legalábbis itt a Balaton partján bizonyosan nem, lásd a lakossági panaszokat és a város „rendkívüli” megrendelését saját kasszából… Fontos a helyi megelőzés is, hogy az udvarokban ne legyenek „szúnyogtanyák”, azaz pangó vizek, egy orvos-környezetvédő azonban így fogalmazott: „Meg kell tanulnunk együttélni a szúnyogokkal (fontos szereplői a természetnek, fecskék és más állatok táplálékforrásai) és megelőzéssel, természetes módszerekkel kell védekeznünk ellenük. A szúnyogok csípnek, na és? Túléljük, pár nap múlva elmúlik”…

 

(A Siófoki Hírek augusztusi számában megjelent cikk).