A fák a kedvencei az év főkertészének.
„Jól néz ki a város, egyre jobban, egyre zöldebb és élhetőbb. Bár kétszer is elnyertük a Virágos Magyarország verseny fődíját, nem elsősorban a díjak számítanak, hanem hogy élhető-e a település, jól érzik-e magukat benne az emberek” – vallja Bukta Zsuzsanna, a siófoki városháza főkertésze, aki a Virágos Magyarország környezetszépítési verseny minapi díjkiosztóján Az év főkertésze elismerést vehette át.
„Hivatalosan nem is főkertész vagyok, hanem a városháza főkertészi feladatokat ellátó munkatársa; a köztisztasági feladatok, az állat- és természetvédelem tartozik hozzám” – árulta el a Siófoki Híreknek a díjazott, aki a kertészmérnöki mellett speciális, zöldterület-fenntartó szakmérnöki diplomát is szerzett. Tíz évig vezette az alsótekeresi faiskola árudáját, szakmai tudását ott, az országszerte ismert kutató és fejlesztő, Barabics Elemér mellett alapozta meg, mielőtt 2010-ben a siófoki önkormányzathoz „igazolt”.
„Siófokon születtem, olyan lokálpatriótának tartom magam, aki a munkájával nap mint nap tehet azért, hogy a városa szebb, élhetőbb legyen – folytatta Bukta Zsuzsanna. – 2014-ben lettünk elsők az országos virágosítási versenyben, az egy nagy előrelépést jelentett. Az akkor ideérkező nemzetközi zsűri igazolta azt is, hogy mennyire komplex a környezetszépítés: az utak állapotát épp úgy nézték, mint a közvilágítás korszerűsítését, vagy azt, hogy a fejlesztések során a város milyen mértékben figyel arra, hogy minél több zöld legyen. Vagyis sokak munkája, egy nagy csapat kell ahhoz, hogy rendezett parkjaink, közterületeink legyenek.”
Siófok remek adottságú város a 2024-es év főkertésze szerint. „Elődjeink letették az alapokat a platánfák telepítésével, nekem is a fák a kedvenceim, amiket öröklünk és továbbadunk a gyermekeinknek. Idén 150 új fát ültettünk, ez kiemelkedő szám. A klímaváltozásra is figyelnünk kell már, magyar és szárazságtűrő fajtákat telepítünk. Általában pedig keletre kell tekintenünk, onnan jöhetnek majd olyan növények, például a keleti tuja, melyek jobban tűrik a szárazságot és nem pedig délre, mert a páratartalom mifelénk sosem lesz olyan magas, mint a tengerek közelében és mindig kockázat lesz a téli hideg. Aggódva figyelem, hogy mivel egyre több lesz az autó és ez egyre több parkoló építését igényli, csökken a fák élettere. A városközponttól távoli, úgynevezett P+R parkolók építése lehetne a megoldás annak érdekében, hogy a belvárosban csökkenjen a gépjárművek száma. A lakótelepeink szerintem nagyon szépen fejlődnek abban a tekintetben, hogy egyre több a zöld terület. S még több olyan zöld folyosó lenne jó a minél élhetőbb város érdekében, mint ami kialakult, illetve kialakulóban van a Rózsakerttől a Jókai parkon, vagy a megújuló Krúdy sétányon át a Mártírok úti új kis parkig. Szeretnék pihenőparkokat a Sió-parti kerékpárút mentén, sok kis játszótér helyett egy nagy szabadidőparkot, a töreki városrészbe virágos rétet. Itt nem méhlegelőre gondolok, hanem vadvirágos rétre, ami júniusig állandóan virágzik, de utána le kell kaszálni. Üdülőváros vagyunk, ez nem igazán illene a belvárosi részbe, mert egész éven át „el kell adni magunkat”, olyan növényekre van szükség, amiknek nagy a díszértéke. Ezért sem fogjuk sohasem elhagyni az egynyáriakat például a Balaton-parti területeinkről, noha ahol lehet, próbáljuk csökkenteni az arányukat. A Mártírok útja elején megújult parkban már csak évelő növényeket ültettünk.”
A szemléletet is próbálják formálni, ami nem könnyű, de apró lépésekkel sikerül eredményt elérniük. „Természetesebb közegben éljünk, még itt, egy balatoni üdülővárosban is, ez a cél. Nem biztos, hogy minden megnövő fűszálat, lehulló levelet azonnal le kell vágni, össze kell szedni, hiszen a levél nem szemét; komposztanyag, a természetes körforgás része. A buszpályaudvarnál a nagy visszhangot kiváltott sávszűkítéssel együtt több zöldet szeretnénk, ezt jeleztük a növényládák kihelyezésével a korábbi külső sávban, melyet a közeljövőben végleges formában, fákkal, cserjékkel, évelőkkel ültetnénk be. A Szűcs utcában pedig, ahová nem lehet fákat ültetni a sok közmű miatt, de egyébként hiányozna onnan a zöld, virágládákba ültettünk fákat, cserjéket, remélve, hogy üde színfoltja lesz ennek a résznek.”
Bukta Zsuzsanna 2017 óta a Virágos Magyarország Somogy, Tolna és Baranya megyei régiókoordinátora is, ami azt jelenti, hogy összefogja azon főkertészek és tájépítészek munkáját, akik zsűritagként járják az országot, szakmai tanácsokat is adva. Az év főkertésze díjat pedig a Magyar Önkormányzatok Főkertészi Szövetsége ítéli oda. „Azért tenni, hogy szebb, zöldebb legyen a város, szolgálatot jelent és nem pedig rivaldafényt – állapította meg a 2024-es díjazott. – S egy főkertész, de még a csapata sem elég ehhez, minden városlakó számít, aki a saját területe előtt hoz létre valami szépet.”
…
Siófok elismerései a Virágos Magyarország versenyen
1996: fődíj
1997: nemzetközi díj (arany)
2007, 2009, 2011, 2013: különdíjak
2014: fődíj
2015: nemzetközi díj (ezüst, valamint Európa legszebb főtere)
2016: Az év települése
2017, 2018, 2019, 2023: különdíj
F. I.