Az egészségturizmus lehet a kitörési pont?

2024.10.06. 14:13

Vitaindító. 

Miért nem hisszük el, hogy a Balaton gyógyít? – tette fel a kérdést Szamosi Lóránt, a Siófoki Szakképzési Centrum kancellárja az augusztus végi siófoki nyári szabadegyetemen, egyébként az egészségügyi képzés fejlesztését sürgetve. Száz éve még bizony gyógyhelyként reklámozták a Balatont… Kardos Gábor, a Balatoni Kör alapítója, az idén már többévszakos GasztroFok rendezvénysorozat ötletadója pedig egy hosszabb cikkében egyebek között ezt írja:„El kellene már végre felejteni azt a Kádár-kori hamis nosztalgiát, hogy olcsón nyaralunk heteket, a Balaton már hét végi desztináció egész évben, nem pedig nyaralóhely. Fürdőhely helyett a bor-, az élmény- és az aktívturizmus irányába kell a stratégiai átalakítást végezni.”

A Siófokon elsők között villát építő Thanhoffer Lajos orvos idegeseknek, vérszegényeknek rosszgyomrúaknak ajánlotta a Balaton vizét és bársonyos homokját, a siófoki fürdőtelep megalapításában résztvevő Preysz Kornél királyi közegészségügyi felügyelő, gyógyvízszakértő, korának híres orvosdoktora a kóros véralkat, a csökkenő életerő, fáradtság, kimerült idegrendszer orvoslására ajánlotta, valamint különösen a rossz levegőjű nagyváros fali közül kiszabaduló, mozgáshiányos nőknek.

Magyarósi György 2024-ben is amondó, akár csak három évtizede: a déli part kitörési pontja az egész éves egészségturizmus lehetne. „Amikor 1995-ben megnyitottam az egészségboltomat az otthoni egészségvédelemre alapozva, de gondolva arra is, hogy alapja lehet a balatoni egészségturisztikai szezon meghosszabbításának, sokan megmosolyogtak – emlékeztetett a ma 81 éves egykori Siotour-kereskedelmi igazgató. – A hazai lakosság egészségi állapota azóta folyamatosan romlik, és igaz, hogy az 50 évvel ezelőtti időszakhoz képest 10 évvel tovább élünk, de milyen életkilátásokkal? Hiszen egyre rövidebb az egészségben eltöltött életszakasz, ami meghatározza a valódi életminőséget. A lakosság lassan ráébred, hogy az egészségügyi rendszerre nem, hanem csak saját magára számíthat. Ezért értékelődik fel a medical wellness szerepe. ”

Magyarósi szerint a déli part mára jelentős hátrányba került, mert több mint 10 éve összevonták a gyógyturizmust az egészségturizmussal és az erőforrásokat ebben a régióban az északi és a nyugati partszakaszra csoportosították. „Mi a fontosabb, a beteg emberek gyógyítása, vagy az egészségesek egészségben tartása? – tette fel a kérdést. – Mindkettő, viszont utóbbihoz fontos volna az egészségtudatos életforma, életvitel népszerűsítése, akár központi ösztönzőkkel, akár helyi civil szervezetek révén. Vagy az egészségiparban érdekelt vállalkozók összefogása, kezdeményezése, és persze az önkormányzatok és a kormány támogató hozzáállása. A déli part közép-európai szinten is kiváló adottságokkal rendelkezik az egészségturizmushoz, a termékfejlesztések révén ma már rendelkezésre áll minden a medical wellnesshez a bütyökvédőtől a milliós nagyságrendű orvostechnikai eszközökig. Siófokon például egészségcentrummá lehetne alakítani a város keleti szélén sok éve felépült, azóta üresen álló „plázaépületet”….

...

Jobban érzem magam 81 évesen, mint amikor 65 voltam” – árulta el Magyarósi György, aki nem csak árulja, hanem használja is egészségboltjának eszzeit, termékeit. Úgy látja: az egészségturizmus felfuttatása, az egészségtudatos családok megszólítása az egészségvédelem eszközeivel és lehetőségeivel nem egyszemélyes feladat. Családi kisvállalkozása, a Thétisz Kft. szakértelmével legfeljebb elindítója lehet e szolgáltatási kör bővítésének, ami hosszú távon a déli parti turizmus régóta óhajtott négy évszakossá válásához vezethet. Ehhez szerinte új szakembergárdára is szükség lesz, s ebben lehet jelentős szerepe a Debreceni Egyetem siófoki campusán tervezett egészségügyi képzéseknek. Mivel pedig „egyedül nem megy”, most, csaknem 30 év múltán hozzá hasonlóan „megszállott” és/vagy Balaton-imádó, egészségtudatos vállalkozók, vállalkozások jelentkezését várja, akik továbbvinnék- és fejlesztenék a cégét.

 

(Cikkünk akár vitaindító is lehet, várjuk szakemberek és laikusok egyetértő, vagy vitázó véleményét a témában!)

 

F. I.

 

/A Siófoki Hírek októberi számában megjelent cikk.

 

Képünkön:

A Bányász üdülő megelőzte korát, már akkor wellness- és gyógyszolgáltatást kínált, amikor még nem is volt ismert mifelénk a wellness-szó...Fotónk még ezt megelőzően, 1967-ben készült (Ábrahám Gábor gyűjteményéből). Az épületegyüttes (Siófok első szállodái, a Sió és a Hullám) jelenleg egyetemi campus.