A méhészkedést (méhtartást) minden év február végéig, az újonnan kezdett méhészkedést pedig e tevékenység megkezdésétől számított nyolc napon belül kell bejelenteni a méhek tartási helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjénél.
A jegyző a méhészt nyilvántartásba veszi. Amennyiben a méhek állandó tartási helye nem a méhész lakóhelyével összefüggő területen van (udvar, kert, stb.) a méhész köteles a méhek tartási helyén a nevét, lakcímét, telefonszámát, a tartási helyen lévő méhcsaládok számát egy legalább 40*30 cm nagyságú táblán jól látható módon feltüntetni.
A méhek állandó tartási helyükről történő átköltöztetését, vándoroltatását vagy elidegenítését egy hétnél nem régebbi állatorvosi igazolással szabad végezni. Az igazolást a hatósági állatorvos állítja ki.
A méhek kiszállítását a kiszállítást megelőző, beszállítását annak megtörténtét követő hetvenkettő órán belül be kell jelenteni a települési önkormányzat jegyzőjének.
Beszállítás esetén a bejelentést a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 3. számú melléklet alapján kiállított nyomtatvány ajánlott postai küldeménykén, vagy személyes eljuttatásával kell teljesíteni. A kijelentést a 4. melléklet alapján kiállított nyomtatványon kell teljesíteni előzőekben ismertetett módon. Vándoroltatás során a méhek csak olyan helyre telepíthetőek, amely nem áll községi zárlat alatt. A vándoroltatás befejezése után a méhész köteles a hazatelepülését a hatósági állatorvosnál és a jegyzőnél hetvenkettő órán belül bejelenteni.
Kapcsolódó jogszabályok:
- 2000. évi XXXV. törvény a növényvédelemről
- 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzőséről és leküzdéséről