2014 és 2025 között Siófok a harmadik legdinamikusabban fejlődő város a 15 ezer fő feletti települések kategóriájában.
Az Egyensúly Intézet idén is elkészítette a magyarországi települések adottságainak és fejlődésének adatalapú értékelését, rangsorát. A településindex 3155 magyar település és 23 budapesti kerület fejlettségét méri, kizárólag statisztikai adatok alapján. A településindex többek között ezeket az adatokat veszi figyelembe: a helyi gazdasági teljesítmény (például az iparűzési adó és az egy főre jutó jövedelem), a társadalmi mutatók (diplomások aránya, nyilvántartott álláskeresők száma), az infrastruktúra fejlettsége (közműellátottság, közlekedési elérhetőség) és az életminőséget befolyásoló tényezők (kulturális és egészségügyi szolgáltatások, közbiztonság, lakhatási feltételek).
Az Egyensúly Intézet településindexe alapján a 15 ezer fő feletti települések kategóriájában Budaörs végzett az élen; a második helyen Tata, a harmadikon pedig Gödöllő áll, Siófok a kilencedik, az intézet értékekése szerint „Siófok ugrásszerű fejlődést ért el (39. helyezettből lett 9.), a legnagyobb növekedést 2014 óta Komárom, Budaörs és Siófok érte el.” Az előző évhez képest Siófok lépett előre a legnagyobbat a 15 ezer fő feletti városok között. Felhívják a figyelmet „a Balaton térségének egyre erősödő szerepére: Siófok a legtöbbet fejlődő városok közé tartozott a vizsgált időszakban, miközben a Balaton-parti települések a kisvárosok és nagyobb községek, valamint a kistelepülések kategóriáját is dominálják. Az előbbiek esetében Balatonfüredet, Balatonboglárt és Fonyódot, az utóbbiéban pedig Hévízt, Tihanyt és Szántódot érdemes kiemelni mint erős, illetve dinamikusan fejlődő településeket.”
…
Siófok adatait elemezve: negatív tendencia az oda- és elvándorlás arányában figyelhető meg az elmúlt tíz év adatsorában, Siófok esetében 6,5 százalék a csökkenés, de ez például mindhárom nagy balatoni településre (tehát Füredre és Keszthelyre is) jellemző. Feltűnő az állami támogatások csökkenése is 2014-hez képest (26,7 százalék), a legnagyobb előrelépést pedig a a lakosságtól szelektíven elszállított hulladék arányában sikerült elérni, e téren 90 százalékos a fejlődés. Jelentős a csökkenés a bűncselekmények számában (68 százalék), az egy főre eső iparűzésiadó- bevétel és az egy főre jutó költségvetési bevétel is emelkedett 2014 óta, a közüzemi ivóvízhálózatba kapcsolt lakások aránya ma 82 százalék (ez 13 százalékos növekedés), az épített lakások száma 39 százalékkal nőtt. Az önkormányzati utak kiépítettsége 77, a járdáké 100 százalékos.
F. I.
...
Településindex 2025:
A polgármester posztja a témában: