Németh Nándor, valamint posztumusz Pomucz Tamás.
Egy jelenlegi élsportoló, a magát a világ élvonalába úszó Németh Nándor vehetett át díszpolgári kitüntetést 56 éves városunk születésnapján, továbbá a képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet szavazott meg a balatoni legendaként is emlegetett, 4 éve elhunyt vitorlázónak, Pomucz Tamásnak. Utóbbi kitüntetését felesége, Pomuczné Récsei Andrea vette át a Kálmán Imre Művelődési Központ színháztermében tartott ünnepségen. Hárman Siófokért érmet, tizennégyen polgármesteri elismerő oklevelet vehettek át és a Siófok ifjú tehetsége elismerést is átadták a városvezetők.
Dr. Lengyel Róbert polgármester köszöntötte az 56 éves várost és a kitüntetetteket. Az ünnepséget követő városházi fogadáson Witzmann Mihály országgyűlési képviselő mondott pohárköszöntőt. Az ünnepségre eljött Biró Norbert, a Somogy megyei közgyűlés elnöke is.
A legfiatalabb díszpolgár
„Hatalmas öröm, meglepetés és megtiszteltetés – mondta Siófok 2024. november 29-e óta messze a legfiatalabb díszpolgára a kitüntetése átvétele után a Siófoki Híreknek. – Ahogyan a polgármester úr is mondta, ennél magasabb városi kitüntetés már nem létezik, ilyen fiatalon megkapni kivételes elismerés. Nagyon jó érzés tudni, hogy a szülővárosom ennyire mellettem áll. És itt nem csak az önkormányzat anyagi támogatására gondolok, hiszen érzem az érdeklődést, a szeretetet, a szurkolói támogatást, ami erőt ad a munkához. Nem biztos, hogy minden város így egy sportoló mellé állna.”
Németh Nándortól megkérdeztük: ha visszagondol siófoki éveire, melyek voltak a mérföldkövek, fordulópontok a pályafutása szempontjából? „Először is, az, hogy nevelőedzőim, Király Johanna és Vargha Béla értő módon készítettek fel a továbbiakra, azután pedig hogy 12 évesen el kellett jöjjek Siófokról, ha komolyan akartam foglalkozni az úszással. Ezt edzőim, szüleim és én is beláttam. De fontos döntés volt ezt megelőzően az is, amikor letettem a voksom az úszás mellett, a foci rovására. Ebbe senki nem szólt bele, rám bízták a döntést. Szerintem jól választottam…”
A 25 éves díszpolgár elmondta azt is, hogy most éppen a budapesti rövid pályás világbajnokságra készül, ami „hazai közönség előtt nyilván nagy élmény lesz és szeretnék is bizonyítani, de nem ez a fő cél a közeli jövőben, hiszen egyrészt az utóbbi időben beteg és sérült is voltam, másrészt mégiscsak az 50 méteres uszoda az én közegem, nem a 25-ös. De a jövő nyári 50-es vb már most is célkeresztben van, s ugyan már van egy vb-bronzom, de egy érem az, amit megcéloznék újfent, hiszen az olimpiai döntőben is mindenki láthatta, milyen kis különbségeken múlnak a helyezések 100 gyorson…”
...
Siófokért érmesek
Gyarmati László író, újságíró, szerkesztő, könyvkiadó, a Siófoki Hírek alapító szerkesztője, később főszerkesztője, a 20 éves HÉ! Helyi Érték Egyesület elnöke. Egyik alapító szerkesztője a Balatoni Futárnak és a Rádió Juventus Balatonnak is. Versgyűjteményei, regényei, publicisztikai válogatásai jelentek meg, könyvkiadóként több mint 30 kiadványt jelentetett meg. 1994 és 2006 között önkormányzati képviselő volt. Alapító elnöke a HÉ! Siófok-térségi Helyi Érték Egyesületnek, mely felkarolta a helyi és térségbeli profi és amatőr művészeket, számukra teremt rendszeres bemutatkozási lehetőséget.
„Harmincöt éve lakom Siófokon, a rendszerváltás környéke egy pezsgő, izgalmas korszak volt, kinyílott a világ, sorra alapítottuk az újságokat és a civil szervezeteket – emlékeztetett Gyarmati László. – Jelezve, hogy a civilek is beleszólást kérnek a város ügyeinek intézésébe, Juhász János bácsival hoztuk létre a Siófokért Egyesületet, és 1994-ben hatan is bekerültünk a színeiben a képviselő-testületbe. A Siófoki Hírek köré valóságos városi szellemi műhely épült, később is több egyesület megalapításában vettem részt, a HÉ! Helyi Érték Egyesület nevét azért javasoltam, hogy legyen valami figyelemfelkeltő benne, hogy kapja fel a fejét, aki hallja vagy olvassa.”
Kiss László, a Kálmán Imre Művelődési Központ igazgatója. Veszprémi, zalaegerszegi, szegedi színész volt, majd a Miskolci Nemzeti Színház színésze és igazgatója, mielőtt első ízben, 2007-ben Siófokra került. Javaslatára nevezték el a siófoki kulturális központot a város világhíres szülöttéről. Három éve tért vissza a siófoki kulturális intézmény élére, azzal a céllal, hogy Siófok újra belekerüljön az ország kulturális vérkeringésébe, a nyári szezonban kulturális „zarándokhellyé”, márkanévvé váljon. A város kulturális programkínálatának színvonalát az elmúlt évek nagy sikerű nyári szabadtéri és telt házas szezonon kívüli előadásai jelzik.
„Mindig az aktuális közönség igényeit először megismerve igyekeztem azt kiszolgálni, közben persze ízlést is formálva – így Kiss László. – Miskolcon ez nem ugyanaz, mint Siófokon. Itt az első ciklusomban sikerült megismerni Siófok és környékének ízlésvilágát, amikor el kellett jönnöm, az nagyon fájt. Kedvelem Siófokot, valóságos elégtételt jelentett, amikor három éve visszatérhettem, mert annak idején nem fejeztem be, amit elkezdtem. Az volt a célom, hogy Siófok kultúrája, a Kálmán Imre Művelődési Központ ismét kapja vissza a közönségét. Az elmúlt években jóval nagyobb a hangsúly a marketingen, a közösségi médiának köszönhetően. Az azonban változatlan, hogy mi a KIMK-ben alázattal és szolgálattal közvetítenénk a szépet, a jót, az értéket, egy közösség épülésére. A publikum visszajelzései a telt házak, a szakmáé pedig az a belső felmérés, miszerint az itt fellépő művészek értékítélete szerint benne vagyunk az országos top 10-ben a legszínvonalasabb programokat nyújtó művelődési házak között.”
A Siófok Városért Egyesület tíz éve, 2014-ben alakult, tagjai jótékonysági megmozdulások szervezőjeként, támogatójaként segítik rászoruló embertársaikat. Amikor 2015-ben felmérték a város szociális helyzetét, úgy találták, hogy nagyon sok a segítségre szoruló a sokak szerint gazdag Siófokon is. Elkezdték a vasárnaponkénti ingyenebédosztást (helyi éttermekkel összefogva, a rávalót a város több pontján pénzadományokból összegyűjtve), az első években hetente, a Covid óta havonta és a legutóbbi vasárnapon már a 215. ilyen alkalmat tartották az Újpiac téren. Ugyanitt nyolc éve minden reggelre feltöltik helyi üzletek, pékségek adományából az Enni adok ételdobozt.
„Az első szó a köszöneté, ami a csapatunk munkáját és támogatóink bizalmát illeti – mondta a Siófoki Híreknek a kitüntetést átvevő Juhász Attiláné. – Vannak olyan támogatóink, akik a kezdetektől a mai napig segítenek, ez manapság nagyon nagy dolog. Ez azért lehet így, mert jól tudják: bármilyen adományt hoznak, legyen az élelmiszer vagy ruha, az bizonyosan jó helyre fog kerülni. Fontos a városlakók anyagi segítsége is, amiből partner éttermeink főzni tudnak 9 éve a rászorulóknak. Az idei karácsonyra már 4-500 adag ebédre van felajánlásunk, a HÉ! női tagjai pedig süteményt sütnek. Valódi, több napra szóló szeretetcsomagot tudunk adni. S természetesen januárban folytatjuk a havi ebédosztást, az év 365 napján pedig reggelente megtöltjük az Enni adok ételdobozunkat. A rendkívül lyukas szociális hálót foltozzuk, de mi is csak enyhíteni tudjuk a rászorulók problémáit.”
...
Siófok Ifjú Tehetsége
Fodor Noel szakács, aki a világ legrangosabb szakácsversenye, a Bocuse d’Or januári, lyoni világdöntőjén a magyar csapat tagjaként képviselheti hazánkat. A 21 éves siófoki szakács már három éve, 2021-ben második helyezett csapat tagja volt a Bocuse d’Or magyarországi döntőjén, majd tavaly már első lett ugyanezen és idén Norvégiában az európai döntőn elért 6. helyezésükkel érdemelték ki, hogy ott lehetnek a világ legjobb szakácsainak 2025. januári, franciaországi döntőjében.
...
Polgármesteri elismerő oklevelet kapott:
Dr. Szépvölgyi Anikó belgyógyász főorvos; dr. Varga Erika gasztroenterológus főorvos; Hardi Balázs karatéka; Horváth János, a Civilek a Nemzetért Egyesület elnöke; Juhász Péter panziótulajdonos; Kiliti Íjász és Szabadidő Egyesület; Lőcser Edit könyvtárigazgató; Nagy Ágoston ének- és zenetanár; Oláhné Kálmán Viktória, a siófoki óvodák intézményvezetője; Oroszvári Erika művelődésszervező; Rákhely Zsolt transzplantált válogatott úszó; Sárváriné Vörös Viktória, a Gondozási Központ vezetője; Szabó Béla zenész; Tomanek Péter plébános.
….
Díszpolgárok
Siófok Város Önkormányzata Képviselő-testületének 282/2024. (IX.26.) számú határozatában Posztumusz Díszpolgári címet adományoz néhai Pomucz Tamás olimpikon vitorlázó részére. A balatoni és a siófoki vitorlázás, vitorlás sport népszerűsítése és a sportágban elért eredményei elismeréseként.
Pomucz Tamás sokszoros magyar bajnok, Európa-bajnok, olimpikon vitorlázó, edző, szövetségi kapitány, aki az évtizedek során fiatalok százaival szerettette meg a vízi sportokat, a vitorlázást. A magyar vitorlázók legendái között tartják számon, három olimpián vett részt, egy olimpián versenyzőként, kettőn edzőként. Siófokon született 1957-ben, édesapja és édesanyja is közismert, régi siófoki család tagja volt, édesapja, Pomucz János a Siófoki Építőipari KTSZ elnöke. Mindketten vitorláztak, édesanyja, Gáspár Anna versenyzett is. Tamás az érettségi után víz- és gázkészülék-szerelőnek tanult, dolgozott is a szakmában a vitorlázás mellett. Több évig a siófoki Gáz és Olajszállító Vállalat üdülőjének vezetője és vitorlásoktatója, edzője volt. A Testnevelési Főiskolán szakedzőként végzett. Édesapja vitte le első edzőjéhez, Dolesch Ivánhoz, 1968-ban, 11 évesen kezdett versenyezni. 1971 és 1976 között kalóz, 1977 és 1980 között 473-es, 1981-től repülő hollandi hajóosztályban versenyzett. 1982-től volt tagja a magyar válogatott keretnek, legnagyobb sikerét az 1989-es balatonfüredi Európa-bajnokságon érte el, ahol repülő hollandiban aranyérmet szerzett Argay Bélával. Az 1992-es barcelonai olimpián Somogyi Tamással 23. lett a repülő hollandi versenyszámban. 1993 és 2000 között a magyar válogatott szövetségi kapitánya volt, az 1996-os atlantai olimpián is ilyen minőségében képviselte hazánkat, majd 2004-ben Athénban egy női vitorlás páros edzőjeként. Testvérével, Istvánnal 1987-ben megalakította a Pomucz Vitorlásiskolát és a kezdőktől a versenyzőkig, a 9 évesektől a veteránokig minden szinten tartottak oktatásokat, szerveztek vitorlásprogramokat. Pomucz Tamás alapítója volt 1993-ban a Siófoki Vízi Sportkörnek, haláláig ügyvezetője. Élete és távozása is a vitorlázáshoz kötődött: a 2020-as balatoni Kékszalag verseny befutójának napján hunyt el.
Versenyző- és edzőtársa, Ruják István írta róla: „Balatoni, vízi életünk, világunk fontos része volt.”. Vagy ahogy ő maga szokta mondogatni mintegy hitvallásaként: „Szél öcsénk, víz húgunk, Nap bátyánk várnak ránk!”
Siófok Város Önkormányzata Képviselő-testületének 283/2024. (IX.26.) számú határozatában Díszpolgári címet adományoz Németh Nándor olimpikon úszó részére. Példaértékű, nemzetközileg is elismert sporttevékenységével a hazáért, Siófokért kifejtetett kitartó és eredményes munkájának elismeréseként.
Németh Nándor úszó, az idei párizsi olimpia 4. helyezettje 100 méteres gyorsúszásban. Világbajnoki bronzérmes, váltóban Európa-bajnok. Siófokon született 1999-ben, nem egészen két hete ünnepelte 25. születésnapját. Kétpályás uszodában kezdett úszni 7 évesen, Király Johanna és Vargha Béla kezei alatt. A mostoha siófoki uszodahelyzet és a megfelelő képességű társak hiánya miatt már 12 évesen felköltözött a fővárosba, mégpedig édesanyjával, ezáltal „kettészakítva” a családot. Ifjúsági korában kezdtek jönni az eredmények, 2017-ben már junior Európa-bajnok 100 gyorson, majd ugyanebben az évben az indianapolisi junior világbajnokságon 100 és 200 gyorson is második, viszont a 4x100-as és a 4x200-as váltót is megnyerik. Még mindig 2017, a budapesti felnőtt világbajnokság, ahol a 100-as gyorsváltó tagjaként nyer bronzérmet az akkor mindössze 18 éves Németh Nándor. A 2018-as esztendő is mérföldkő a pályafutásában: onnantól kezdve, ha egy világversenyen elindul, akkor döntőbe jut 100 gyorson - a maga nemében ez is páratlan teljesítmény. S a 2021-es tokiói olimpián már azt is jelzi: közel 60 év után van újra magyar úszó a világelitben a sportág királykategóriájának nevezett 100 gyorson - míg ugyanis az első újkori olimpia első úszószámát is magyar, Hajós Alfréd nyerte ezen a távon és a következő játékokon is volt két aranyérmesünk, olimpiai döntőbe magyar úszó 1964-ben jutott Németh Nándor 2021-es döntőzését és 8. helyét megelőzően. Nem mellesleg: ugyancsak Tokióban a magyar váltó tagjaként olimpiai 5. És persze Nándi nem állt le ezek után sem: 2022-ben Európa-bajnoki arany váltóban, majd idén Európa-bajnoki ezüst és világbajnoki bronz egyéniben, ezt követte a párizsi olimpia, ahol az emlékezetes fináléban úgy lett 4., hogy egyetlen századmásodperccel maradt le a 3., további egy századdal a 2. helyezett úszó mögött.
A 2021 óta a siófoki önkormányzat által is támogatott Németh Nándorra méltán lehet büszke az ország és ezen belül Siófok városa, eredményei nem csak azt igazolják, hogy jó helyre került a város támogatása, hanem azt is, hogy tehetséggel és kitartó munkával lehetséges a nemzetközi elismertség elérése. Hiszen ma már fő versenyszámában, a sportág királykategóriájában a világelit tagja Németh Nándor, aki mindig büszkén vallja magát siófokinak, hiszen ha nem edz vagy versenyez, máig városunkba tér haza. És a következő, 2028-as los angeles-i olimpia idején is még csak 28 éves lesz...
F. I.
(Fellépett Kárász Dávid, valamint a C&M táncstúdió).
További képek a Siófoki Hírek Facebook-oldalán: