Két kiállítás és a kilátás: helyieknek féláron

2024.07.16. 12:00

Panorámalifttel a Víztoronyba.  

Egy éve nyílt egyszerre két kiállítás is a Víztorony legfelső szintjein, ahová látványlift repíti a látogatót. A Varga Imre személyes tárgyait és gipszszobrait, valamint a város történetét bemutató tárlat alatt közvetlenül a teljesen körbejárható kilátószintről pillanthatunk le városunkra, vagy át a Tihanyi-félszigetre.

Érteni az ért, aki a lelkét kinyitja a mű előtt” – fogad egy idézet a 101 éve Siófokon született Varga Imre szobrászművésztől. Jeles alkotásai közül Szent István, Lajos király, Várkonyi Zoltán és II. Rákóczi Ferenc gipszszobor-változata tekinthető meg a Víztorony-tárlaton (Rákóczit úgy helyezték el, hogy ha mögötte nézünk le a térre, akkor pont ott láthatjuk a Rákóczi-szobrot teljes valójában). Több fotón is látható az alkotó a hajós-szökőkutas Széchenyi-szobor térre helyezése közben, s egy sokat mondó idézet tőle, a képek fölül: „A szobraim nem szűnnek meg azáltal, hogy én lehunyom a szemem. De mindaz, ami kísérő körülménynek számít, a rosszindulat vagy kellemetlenkedés, vagy szándékos ártani akarás, az mind elporlik.”

Néhány lépcsővel feljebb, ha körbemegyünk, 292-től napjainkig nyomon követhetjük a város történetét a fontosabb évszámok tükrében. Az első évszám Galerius császár „híres” zsilipje, amelynek létét ma már több szakértő is megkérdőjelezi, azt azonban senki, hogy II. Rákóczi Ferenc 1705-ben adományozott pecsétet Fok falunak, a mai Siófok elődjének, s a város címerének alapjául máig ez szolgál. Azt sem vitatja senki, hogy 1872-ben alakult meg az első közösségi egylet Ipartársulat néven (1908-tól Ipartestület). S már 1876-ban dalkör alakult, a mai is működő férfi dalkör tehát már 148 éves. Az első óvodát Sámuel Aranka nyitotta 1912-ben, iskola ennél jóval előbb nyílt, „1814-ben Beke Kristóf lett Fok plébánosa, a kor „reformpedagógusa”, ő hozta létre az elemi népiskolát. 1858-ban 130 tanulója volt, Siófok lakossága 1865-ben 1500 fő.” S így tovább az évszámok tükrében, az első szállodák (a Sió és a Hullám) megnyitása (1893), a várossá válás (1968), s egy évszázados, de örök plakát: „Siófok a gyermekek paradicsoma, nyaraljon minálunk!”

Nyitvatartás: hétfő-vasárnap 10-13.30, 14-18.

Jegyárak:

  • Teljes árú: 2200 Ft
  • Kedvezményes: 1100 Ft (helyi lakosok, 6-26 évesek, 62-70 évesek, állandó lakcímmel rendelkező siófoki lakosok lakcímkártyájuk bemutatásával).
  • Családi jegy: 1100 Ft/fő
  • Díjtalan belépés: 6 éves kor alatt, 70 év felett, valamint siófoki általános iskolás és középiskolás csoportok.

 

Kombinált belépő a Víztoronyba és a Kálmán Imre Emlékházba:

  • Teljes árú: 2.000 Ft/fő
  • Kedvezményes (50%): 1.000 Ft/fő

 

Elérhetőség:

 

További látnivalók Siófokon: https://siofok.hu/latnivalok