A szabadtéri tűzesetek 99 százaléka emberi gondatlanságra vezethető vissza, ám az időnként jelentős kárral járó tüzek megelőzhetőek, ha tisztában vagyunk a szabadtéri égetés szabályaival, az ezzel kapcsolatos óvintézkedésekkel.
A tavaszias és száraz időjárás esetén a kerti munkák részeként végzett zöldhulladék-égetés könnyen kiterjedt szabadtéri tűzhöz vezethet, amely a természeti és épített környezetet jelentősen veszélyezteti.
Siófok Város közigazgatási területén egész évben tilos mindennemű kerti hulladék égetéssel történő megsemmisítése.
A kommunális hulladék, szemét égetése országosan tilos, mivel kevés olyan tevékenység van, amely a szemétégetésnél jobban károsítaná az egészségünket. Az illegálisan eldobott, kirakott szemétnek önmagában is megvannak a káros hatásai a természetre, még inkább, ha kigyullad. Erről azonban sokan nem vesznek tudomást. Pedig egyetlen, hulladékkal tüzelő, hulladékot égető háztartás, vagy a nádasban elégő szemét kilométeres körzetben tudja elszennyezni a levegőt. A bútorlapok, műanyag palackok önmagukban nem számítanak veszélyes hulladéknak, de ezek elégetésekor a levegőbe jutó mérgező vegyületek rákot, szívinfarktust, agyvérzést, a magzatok genetikai károsodását, impotenciát és más betegségeket okozhatnak.
A szabadtéren keletkező tüzek oka lehet akár egy eldobott égő cigarettacsikk is. A tüzek megelőzése és a természet védelme érdekében kiránduláson, túrázáskor a csikket ne dobják el, gyűjtsék össze megfelelő, nem éghető anyagú, hordozható tárolóban.
Tábortüzet csak a kijelölt tűzrakóhelyen szabad gyújtani, és csak akkor, ha nincs elrendelve tűzgyújtási tilalom. Célszerű indulás előtt tájékozódni arról, hogy van-e tűzgyújtási tilalom.
A szabadtéren minden tüzet úgy kell eloltani, hogy ne tudjon visszagyulladni. Ennek érdekében a legjobb módszer, ha vastag föld-, vagy homoktakarással zárjuk el a levegőtől.
Fontos, hogy aki tüzet észlel, haladéktalanul jelezze az egységes segélyhívó 112-es telefonszámon.