Egyensúlyban a költségvetés, a kultúráé lesz a Teátrum kávéház, a fecskelakások átalakulnak piaci alapú bérlakásokká.
13,3 milliárd forint kiadással és bevétellel számol Siófok város idei költségvetése, melyet február utolsó napján egyhangúlag fogadott el a képviselő-testület. Ez az összeg 1,7 milliárd forinttal több az egy évvel ezelőtti tervhez képest. Fejlesztésekre, felújításokra 2 milliárd forint juthat idén, helyi adókból 4,5 milliárdos bevételt terveztek. Az állami költségvetésből származó működési támogatás 5 százalékkal nő a tavalyihoz képest; ezen belül nő a szociális ellátások támogatása (a legjelentősebben az óvodai ellátásé a pedagógus-béremelés miatt), de például kevesebb állami forrás érkezik a könyvtári-közművelődési feladatokra. Az energia-áremelkedést kompenzáló központi támogatással ebben az évben már nem számolhat a város (2023-ban ez 308 millió forint volt), az úgynevezett szolidaritási hozzájárulás pedig, amit a jelentős helyiadó-bevétellel rendelkező önkormányzatok fizetnek be a központi költségvetésbe, az előző évi 595 millióról 734 millió forintra nő (két éve még csak 354 millió volt Siófok fizetendője). Az ösztöndíjalapra 13, a civil szervezetek támogatására 10, a sportegyesületekére 25 millióval számol a város 2024-es büdzséje, támogatja az iskolai cserediák-programot és erdei iskolát, a Civil Ház működtetéséhez 13 millió forinttal járul hozzá, a kismamák részére továbbra is biztosítja a buszbérletet, továbbá új feladat a hétvégi fogászati ügyelet finanszírozása, ez utóbbira 26 milliós összeget terveztek. Városmarketingre 109 millió jut, s 4,6 milliárdot költenek a városi intézményekre és a közös önkormányzati hivatalra. Mindemellett 300 millió forintnyi általános és közel ilyen nagyságrendű céltartalék is a költségvetés része. „Jól gazdálkodik a város, az előző évben megtakarítások keletkeztek és ugyanez folytatódik idén is, egyensúlyban lévő, hitelfelvétel nélküli, tartalékokkal bíró költségvetéssel” – összegzett az ülésen Völgyi Lajos pénzügyi bizottsági elnök (Becsülettel Siófokért Egyesület), akit dr. Lengyel Róbert polgármester (BSE) azzal egészített ki: a képviselők felül tudtak emelkedni az egyéni érdekeken a város és a városlakók érdekében, minta- és példaértékű együttműködéssel.
Némi vita után született meg az a döntés, hogy bár többször is kiírták a pályázatot, végül mégsem adják bérbe a Teátrum kávéházat. A pályázatot ezúttal úgy nyilvánította eredménytelennek a testület, hogy a 10 jelen lévő képviselőből 5 igennel, 5 nemmel szavazott az egyetlen pályázó ajánlatára, majd a következő napirendi pont keretében 9 igennel és 1 nemmel – amúgy Kiss László igazgató előterjesztésére – a Kálmán Imre Kulturális Központ (KIMK) feladatává tették a jövőbeni üzemeltetését. Völgyi Lajos és Lengyel Róbert azt hangsúlyozta: vendéglátó egység működtetése nem önkormányzati feladat, a KIMK pedig nem vállalkozás. Gencsi Attila (Fidesz-KDNP) azt javasolta, hogy a Siókomhoz hasonlóan itt is preferálja a város a saját intézményét. Egy hullámhosszra kerültek ezzel a BSE két bizottsági elnökével, Virág Erzsébettel és Kocsisné Várnagy Tündével, akik azt hangsúlyozták: nem az üzleti szempontokat nézik (a vállalkozói bérleti díj havi nettó 192 ezer forint lett volna), elsősorban igényes kulturális programok színtere lenne a Teátrum a KIMK égisze alatt és csak másodsorban vendéglátó egység. Kiss László igazgató a polgármester kérdésére ígéretet tett arra, hogy a szükséges kiadásokat az intézmény büdzséjéből állják és később sem áll elő támogatási igényekkel.
Piaci, illetve szociális alapú bérlakásokká alakulnak a fecskelakások a Bajcsy és a Szekrényessy utcában – erről is döntött februári ülésén a testület. Mindkét, eddig a fiatalok lakhatását biztosító garzonlakástömb 20 éves fenntartási kötelezettsége lejárt, a megüresedő lakásokat ezentúl piaci alapon négyzetméterenként havi nettó 3000 forintért adja bérbe a város a legalább egy éve siófoki lakhellyel, tartózkodási hellyel vagy munkahellyel rendelkező igénylőknek.
Jégpálya-hírek az ülésről: a Nagystrand ezen a télen közel két hónapon át üzemelő jégpályája Kósz Ágota, a Balaton-parti Kft. ügyvezetője szerint sikertörténet volt a maga 13 és fél ezer látogatójával (ebből 2100 gyermek ingyen korcsolyázhatott), közben a Blue Point SE elkezdte a sátras jégpálya építését a KFC gyorsétterem mögötti ingatlanon saját tőkéből és tao-támogatásból, a képviselő-testület pedig úgy döntött, hogy a siófoki óvodás és iskolás gyermekek ingyenes korcsolyázási lehetőségének biztosítására 3 millió forintos támogatást nyújt. A jégcsarnokká fejleszthető új pálya nyitását novemberre tervezik. S ha már sport: a testület hozzájárult ahhoz, hogy a nehéz anyagi helyzetben lévő NB II-es futballklub a stadion tavalyi és idei bérleti díjából annak 80 százaléka erejéig levonhassa a létesítmény szükséges fejlesztéseinek az összegét; a legsürgetőbb a lelátó befedése a nyárig (ami nettó 50 milliós nagyságrend), mert a futballszövetség ultimátuma szerint ennek híján ősztől már nem játszhatna a csapat a stadionban. A képviselők azonban feltételül szabták a klub régi, 2014-16-ból fennmaradt adósságának a rendezését, ami 23,6 millió forint.
S egy régóta várt hír a végére: a testület felhatalmazta a Balaton-parti Kft.-t a Galerius fürdő felújításához szükséges közbeszerzési eljárások megindítására.
Közmeghallgatás
Két városlakó szólalt fel a testületi ülést megelőző közmeghallgatáson. Sztranyák József díszpolgár a siófoki ivóvíz minőségét kifogásolta és arról beszélt: a földi szúnyogirtás nem hatékony. Székely Eszter családbarátabb várost szorgalmazott, drágállotta a Civil ház terembérleti árait és azt mondta: ne építsünk több apartmanházat a partra! Virág Erzsébet tanácsnok arra hívta fel a figyelmet: a civilek összejöveteleire a Széchenyi utcai Senior Kuckó és a kiliti Dudás Károly Vendégház is rendelkezésre áll.
Amíg a takarónk ér
„Idén is csak addig nyújtózkodunk, ameddig a takarónk ér, de közben folyamatosan fejlődik a város – összegezte a költségvetést a Siófoki Hírek kérdésére Juhász Attila (BSE), a városfejlesztési bizottság elnöke, hozzátéve: megnyugtató, hogy ezúttal is minden képviselő igennel voksolt a büdzsére. – Beruházásokra 1,4 milliárd forint jut, felújításokra (járdák, utak, parkolók, szabadstrandok) mintegy 320 millió.
F. I.