A labda a tankerület térfelén pattog...
Százhúsz utánpótlás korú leány kézilabdázó és az NB II-es csapat maradna klub nélkül a jelenlegi szezon végeztével, amikortól a Siófok KC nem működteti tovább kézilabda-csapatait. A veszprémi székhelyű, de évek óta Siófokon is jelen lévő VEMAFI lehet a megmentő, ehhez azonban a Beszédes iskola tornacsarnokának a használatára, felújítására is szükség volna.
A Siófok KC egyelőre hivatalosan nem jelentette be csapatai megszüntetését, és a Siófoki Hírek ezzel kapcsolatos kérdéseire sem kívánt a klub válaszolni. A VEMAFI-t azonban az SKC már tájékoztatta a sokakat megdöbbentő hírről, s az egyesület, melyben eddig 70 fiú kézilabdázott Siófokon, hajlandóságot mutat az SKC-utánpótlás és az NB II-es csapat átvételére. A mintegy 200 játékosnak persze valahol edzeni és meccseket játszani is kellene majd ősztől, az egyetlen megfelelő méretű kézilabdapálya pedig a Beszédes iskola tornacsarnokában van, lévén, hogy az SKC munkacsarnokának bérleti díja (a siófoki klub honlapja szerint 35 ezer forint/óra) olyan magas, amit a veszprémi székhelyű klub nem tud vállalni. Az iskolai tornacsarnokon szükséges korszerűsítéseket most a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) friss, aktuális tornaterem-felújítási pályázatának segítségével lehetne végrehajtani. A pályázati feltételek között szerepel, hogy a tulajdonos (az önkormányzat) 5 évig nem idegenítheti el, a vagyonkezelő (a tankerület) pedig 15 év időtartamra, 15 órától 21 óráig az MKSZ-nek, vagy az általa kijelölt sportegyesületnek adja használatba a termet.
A pályázat benyújtása előtt a város és a tankerület vezetése több alkalommal is egyeztetett a témában, ugyanezt tette Facebook-posztja szerint Witzmann Mihály országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP) is.
Dr. Molnár Anita siófoki alpolgármester azt mondta az egyeztetésekről a Siófoki Híreknek: „A személyes találkozón kategorikus elutasítást nem kaptunk, egy e-mailben aztán megírta a siófoki tankerület, hogy nem tudja vállalni a 15 éves elköteleződést. Azt azonban felajánlotta, hogy hétköznap 19 és 21 óra között, illetve hétvégente az önkormányzat használatába adja a tornatermet, azzal, hogy a város köteles a rezsi megfizetésére és a takarítás, valamint őrzés biztosítására. Ezt az önkormányzat vállalná is oly módon, hogy továbbszámlázza ezen költségeket a VEMAFI-nak. Annyi rugalmasságot kértünk: mivel gyerekekről van szó, 17.30-kor kezdődhessenek az edzések. Erre az április 17-én küldött levelünkre a tankerület nem válaszolt. Az ország több tankerületével is felvettük a kapcsolatot, ahol hasonló tornaterem-felújítás történt és pozitív tapasztalatokról számoltak be. Közben a siófoki képviselő-testület egyhangú szavazással határozott arról, hogy a tulajdonos önkormányzat beadja a pályázatot a VEMAFI-val együttműködve a kézilabda-szövetséghez. Bízunk benne, hogy végül a tankerület is hozzájárul a tornaterem-felújítás feltételeihez, vagyis a pályázat sikerességéhez. Ehhez háromoldalú megállapodásra volna szükség (a szövetség, a város és a tankerület között), de legalább az iskolai tornacsarnok használatáról egyezségre kellene jutni, máskülönben a VEMAFI nem tudja átvenni a fiatalokat, ez esetben megszűnhet a szép múltú női kézilabda Siófokon. A tornacsarnok felújítása szerintünk a vagyonkezelő és a tulajdonos érdeke is, és persze az iskolában tanuló gyermekeké, akik korszerű, megújult vizesblokkal felszerelt teremben tarthatnák testnevelés óráikat. A labda tehát most a tankerület oldalán pattog.”
F. I.
Fotó: Valóságos „kézilabda-városrész” épült fel az elmúlt években a Foki-hegyen. Felvetődhet a kérdés: ezeknek a létesítményeknek mi a jövője?