„Megtelt” a siófoki Balaton-part

2024.01.15. 14:15

Ami gátat szabhat a soklakásos társasházak további szaporodásának, az az, hogy a siófoki Balaton-part mára gyakorlatilag megtelt, beépíthető telek jobbára már csak egykori állami, vállalati üdülők, hajdani szállodák felszámolása révén keletkezik…

 

Már a középiskolások szemét is szúrja a Balaton-parti „apartmanházerdő”, a Siófoki Hírek novemberi számában megjelent tanácsnoki négyévértékelőben pedig két képviselő említette a problémák között: jó volna valamilyen módon megálljt parancsolni a vízparti apartmanlakások elszaporodásának. A felvetések jogosak (a diákok rácsodálkozó kérdése is az: hogyan lehetséges, hogy az ingatlanpiac profitéhsége ma a Balaton-part legfőbb tájformáló ereje?), az építési láz azonban még nem csillapodik az ingatlanpiaci szakértő szerint és a siófoki főépítész sem tud helyirendelet-módosítással kecsegtetni megoldásként. Gátat jobbára csak az szabhat, hogy lassan „betelik” a siófoki Balaton-part (képünkön az újévi csobbanás hátterében is a „betelt” Aranypart)…

 

Építési láz: Siófok még magasan veri a balatoni mezőnyt

Az Otthon Centrum adatai szerint 72 projektben megközelítőleg 3 ezer lakás épül a tóparton (az átlagos négyzetméterár 1,8 millió forint), a legtöbb projekt Siófokon (22), majd Balatonlelle (9) és Keszthely (7) a sorrend. Lakásszámok terén ugyancsak Siófok vezet 800 épülő lakással, Keszthely a második 490-nel.

Az egész városra érvényes építési szabályzat 2005 óta van érvényben, azóta csak kisebb módosítások történtek – bocsátja előre Kadlicskó Krisztián, a siófoki városháza főépítésze. – A beépítettség lehetséges mértéke, az épületmagasság meghatározott, ha ezeken szigorítanánk, az megváltoztatná, feltehetően csökkentené az adott ingatlan értékét, ez esetben pedig a jogszabály szerint kártérítés illetné meg a tulajdonost. Egyetlen önkormányzat se menne bele, a siófoki költségvetés se bírná el, ha súlyos kártérítéseket kellene fizetnünk azért, mert csökkentettük a korábbi építési lehetőségeket, ami által csökkent az adott ingatlan értéke. A 2005-ben hatályba lépett helyi építési szabályzatban az akkori magasabb szintű jogszabályok adta maximális paramétereket határozták meg a siófoki döntéshozók is, mint számos más települé-
sen. A Balaton-parti építkezéssekkel kapcsolatban egy szigorító országos szabályozás megoldás lehetne, amire volt is példa a közelmúltban, amikor a vízparttól számított 30 méteren belüli építkezéseket szigorították meg.

Abba, hogy egy ingatlanra milyen épület kerüljön építészetileg, a helyi tervtanácsnak van beleszólása, de csak egy bizonyos szintig – hangsúlyozza a főépítész. Ötezer négyzetméter fölött, illetve lakóingatlan esetében 1500 négyzetméter, vagy hat lakás fölött már az országos tervtanács bírálja el a terveket, a siófoki főépítésznek ebben egyetlen szavazata van. „Egyébként általában az országos tervtanács is szigorú a bírálat során – állítja Kadlicskó Krisztián. – Ami gátat szabhat a soklakásos társasházak további szaporodásának, az az, hogy a siófoki Balaton-part mára gyakorlatilag megtelt, beépíthető telek jobbára már csak egykori állami, vállalati üdülők, hajdani szállodák felszámolása révén keletkezik…”

 

F. I.

Arról, hogy az apartmanházak elszaporodása hogyan függ össze a védett épületek számának csökkenésével, a Siófoki Hírek januári, csütörtöktől a postaládákba kerülő számában olvashatnak. 

...

Korábbi cikkünk (A Balaton-parti táj vesztése áll az eltúlzott ingatlanfejlesztésekkel szemben):

https://siofok.hu/siofoki-hirek/a-balaton-parti-taj-vesztesre-all