Fejér, Tolna, Baranya és Vas megyéből is jöttek a hallgatók.
„Óvodai-iskolai szociálissegítő-képzés” – fogadja a felirat a hátsó ajtón belépőket. S rögtön mellette az elnézéskérés is a hallgatóktól „a jelenlegi körülmények miatt, de a siófoki campus megnyitása folyamatban van”.
A többi ajtó zárva, hivatalosan még az egész épület zárva, belépés csak annak a húsz hallgatónak és oktatójuknak, akik máris „belakták” a siófoki campust. S ez alkalommal, dékáni jóváhagyással, belépés a Siófoki Hírek számára is.
Ez már a második konzultációs alkalom a mindjárt szeptember elején elindított kurzus résztvevői számára; sok helyről jönnek, Somogyon kívül Fejérből, Tolnából, Baranyából, még Vas megyéből is, olyanok, akik már szociális segítőként dolgoznak iskolában vagy óvodában. A Debreceni Egyetem nem tétlenkedik: a várossal kötött együttműködési megállapodás néhány hónappal ezelőtti aláírása után augusztusban már nyári egyetemet tartott, itt jelentették be, hogy ugyan majd csak jövő szeptemberben indítják a képzéseket a siófoki campuson (addig felújítják az egykori Sió és Hullám szálló épületeit), ezt a féléves továbbképzést már most szeptemberre meghirdetik. Szerencsére az emeleti díszterem különösebb renoválást nem igényel (miközben egy takarítóbrigád is szorgoskodik más helyütt), ott megtarthatók a kéthetenkénti személyes konzultációk, dr. Horváth László tanár úrral, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának oktatójával.
A hölgyek között egy szem férfi: ők az első „valódi” és nem virtuális, vagy távhallgatók az épületben – ez máris jó hír ahhoz képest, hogy az előző bérlőnek, a Gábor Dénes Főiskolának az utolsó évekre elfogytak a „bejárós” hallgatói...…
…
„Az óvodai-iskolai szociálissegítő-képzést olyan felsőoktatási intézmények indíthatják el, melyek erre vonatkozóan megállapodást kötöttek az állammal – tájékoztatta a Siófoki Híreket a Debreceni Egyetem. – Ennek megfelelően a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara Debrecenben, Miskolcon és Szolnokon már korábban elérhetővé tette a képzést, melynek indulását széles körű felmérés előzte meg, ebből kiderült, hogy a hallgatók részéről van rá igény. Mivel a szak oktatása munkakörhöz kötött, ezért meghatározott időpontokban történik a siófoki campuson az oktatás. Végzettségtől függően a hallgatók 90 vagy 120 órás képzésben vehetnek részt kéthetente, heti két alkalommal. A levelező rendszerű képzés decemberben záróvizsgával fejeződik be.”
…
Móré Marianna, az Egészségtudományi Kar dékánja már az augusztusi siófoki nyári egyetemen tartott előadásában bejelentette ennek az első siófoki képzésnek az indulását. A Debreceni Egyetem honlapja az ott elhangzott többi előadásból is szemlézett. E szerint az Informatikai Kar oktatási dékánhelyettese, Ispány Márton kiemelte: az adattudomány oktatását az országban az elsők között vezették be, a mesterséges intelligencia működésének a tanítását pedig minél hamarabb szeretnék elindítani. A kar dékánja, Hajdu András elmondta: számos nemzetközi szakmai képzés elvégzésére van lehetőség a karon, amely a jövőben a siófoki fiatalok számára is megnyílhat.
Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja hangsúlyozta: az egyetem a Mádi Borakadémiával együttműködve szívesen áll a régió borászainak rendelkezésére.
A Műszaki Kar dékánja azt mondta: Debrecenben a tervek szerint októberre készül el az az új központ, amely járműipari kiberfizikai rendszerek, vagyis az intelligens gyártás oktatására, kutatására lesz alkalmas. Ugyanakkor több olyan informatikai eszközük is van, amelyek siófoki távoktatásra is alkalmasak. Husi Géza hozzátette: céljaik megvalósítása érdekében együttműködést szeretnének kialakítani a Siófoki Szakképzési Centrummal.
A Természettudományi és Technológiai Kar dékánja, Kun Ferenc szerint a klímaváltozás a Balaton-régióban is komoly problémákat okoz; e területen képzési palettájuk felöleli a hidrobiológia, limnológia, környezettudomány, földtudomány területét, édesvízi és vizes élőhelyek védelmét célzó képzési programokkal. Jövő szeptemberében indul a konzerváció biológia mesterképzésük, illetve tervben van egy új szakirányú továbbképzés, a természetvédelmi gyakorlati ismeretek kidolgozása. Ezek mellett három további szakirányú továbbképzés – geoinformatikai szakasszisztens, alkalmazott geoinformatikus és klímareferens – indítását tervezik.
F. I.
...
További képek a Siófoki Hírek Facebook-oldalán: