Arany betűkkel írt siófoki néptánctörténelem.
A Balaton Táncegyüttes a siófoki fesztivál messze legmagasabb, az országos minősítő fesztiválok második legmagasabb pontszámával minősült kiválóra a Kálmán Imre Művelődési Központban a Néptáncosok Országos Bemutató Színpada elnevezésű rendezvényen.
Van ennél még feljebb? – kérdeztük Csuti Pétertől, a siófoki néptáncegyüttes egyik művészeti vezetőjétől. „A szakmai versenyek tekintetében nincs, nem hivatásos együttesként ennél aligha tudunk feljebb jutni, ez a Balaton 62 éves történetének legnagyobb szakmai sikere, de persze fejlődni mindig kell, és tudunk is” – felelte és közösen vettük számba: az elmúlt években, kezdve a szekszárdi néptáncfesztiváloktól a területi minősítőkig évről évre az együttes mind jelentősebb eredményéről számolhattunk be, és ahogyan az aranysarkantyús táncos művészeti vezető fogalmazott, most felértek a csúcsra.
„A Martin György Néptáncszövetség szakmai szervezetként az egységes, egymással összemérhető minősítési szempontrendszer érdekében hozta létre a minősítő fesztiválok rendszerét – így Csuti Péter. – Együttesünk elmúlt években kivívott presztízsét mutatja, hogy Siófokon rendezhettük ezt a minősítőt, hat együttes fellépésével. Maximum 45 perces összefüggő darabot vártak el az indulóktól, melyet végig kellett táncolni, nem lehetett tehát zenekari „átmenet”. Legjobb koreográfiáinkból gyúrtuk össze a műsort, és két újat is színpadra vittünk. A dramaturgiát egykori művészeti vezetőnk, Gőbölös Gábor fogta össze (annak idején én az ő vezetése alatt kerültem fel az utánpótlásból a Balatonhoz). Számos szempontot értékel a zsűri, mi a lehetséges 150 pontból 141-et kaptunk, messze a legtöbbet a hat fellépő együttes közül, de az országos minősítőket összesítve is a második legmagasabb pontszámot. Nagy öröm volt átvenni a „kiválóan minősült” értékelést, meghallgatni a zsűri véleményét, az meg külön öröm, hogy mivel ez Siófokon történt, azok – mint például Szigeti Angéla és Papp Károly – a nézőtérről láthatták, hol tart az együttes, akik az alapjait rakták le, ők indították el ennek a csapatnak a zömét a néptánc útján.”
Értékelésében az egyik zsűritag azt emelte ki, hogy a Tarsoly zenekar is „része” a tánckarnak, a produkciónak, Fodor Janka szerepléséről (aki az együttes másik művészeti vezetője – a szerk.) pedig azt mondta, hogy „egy erős magyar női jellem középen, tiszta hanggal”. Dr. Diószegi László zsűrielnök szerint a Balaton „folyamatosan egyre jobb, ami nagy felelősség is, hiszen jogos a kérdés, hová fejlődjünk még?”
Csuti Péter szerint sem lesz egyszerű a következőkben megfelelni a magasra tett mércének. „A legfontosabb most már ennek a szintnek a megtartása lesz, s a tánckar egyben tartása. De erős közösségünk erre garancia. Ez az egyik kulcsa a sikereinknek, a kiváló közösség; a heti két próba önmagában kevés volna. A fiatalok ma már nem hagyják itt az együttest az általános, vagy a középiskola befejezése után, hanem visszajönnek az egyetemről is, próbákra is. A Covid utáni időszak, az elmúlt öt év megkoronázása után új utakon indulunk, készen állunk például arra is, hogy a hagyományos év végi táncszínházi előadásunkat repertoáron tartsuk és többször, több helyütt is előadjuk. Büszkék vagyunk rá, hogy augusztus 20-án a központi ünnepségen is táncolhatunk délelőtt Budapesten, délután pedig a siófokin. Köszönjük segítőinknek és támogatóinknak, hogy itt tarthatunk (Gőbölös Gábor szavaival: az elmúlt 5 év arany betűkkel kerül be a Balaton Táncegyüttes történetébe), azt, hogy tehetünk hagyományaink, értékeink, kulturális örökségünk fennmaradásáért.”
F. I.
Fotó: Kökény Péter
…