Kezdetben a két megye Hargita és Somogy vette fel egymással a kapcsolatot, majd a két megye városai is érdeklődni kezdtek a lehetséges kapcsolatfelvétel céljából. Gyergyószentmiklós lakossága kb. megegyezik a Siófokival. A város fekvése és az azt körülölelő vidék gyönyörű, közel a Gyilkos-tóhoz és a Békás szoroshoz. A kapcsolat nagyon jól működik az iskolák, kórusok és táncegyüttesek között. A városok képviselői rendszeres látogatást tesznek egymásnál.

Gyergyószentmiklós (románul Gheorgheni) városa Romániában, Hargita megyében található. A város 810 méter tengerszint feletti magasságban helyezkedik el, és Románia egyik leghidegebb éghajlatú városa, évente átlagosan több mint 160 fagyos nappal.

A település nevének eredetére vonatkozóan több magyarázat is létezik. A város nevének utótagját a Szent Miklósnak szentelt templomáról kapta, a gyergyó szó eredete azonban vitatott. Egyesek a György folyó nevéből származtatják, mások a legelőször itt élők felkiáltásának (Jer! Jó!) tulajdonítják, és vannak olyanok, akik a magyar gurog (=görög) igéből eredeztetik. Ugyancsak népszerű az a vélekedés, miszerint a gyergyó szó Szent György nevéből ered, akiről az ide települők elnevezték a városukat. Szent György neve később a latin nyelvű oklevelekben hibásan jelent meg (Georgius helyett Georgio vagy Gyorgio), amely aztán a köznyelvben idővel Gyergyóvá alakult. 

Gyergyószentmiklós története a 14. századig nyúlik vissza, először 1332-ben említik. A város történelmileg az erdélyi Székelyföld régió részét képezte. A 19. századra a környék kereskedelmi központjává vált, az akkor korszerűnek számított faiparnak köszönhetően egyre több ipari dolgozó jelent meg, majd ezt követően megjelentek a gyárak is. A század végére kialakult a mai városközpont. 1907-ben város lett. A második világháború után Románia része lett. 

Siófok és Gyergyószentmiklós városai között 1990-ben került sor a testvérvárosi szerződés aláírására. 

Gyergyószentmiklós szíve, az egykori Piactér ma Szabadság tér néven Erdély egyik legszebben parkosított kisvárosi főtere. Mai képe a 19-20. század fordulóján alakult ki, amikor emeletes épületeket húztak a helyi kézművesek kezdetleges házainak helyére. Itt található a református templom, melyet 1895–99 között építettek. 

A Gyergyószentmiklósi római katolikus templom a város legrégebbi műemléke, 1753–57 között épült a 17. században kibővített régi gótikus templom (1499) helyén.  

A város nevezetességei közé tartozik a Csíky-kert, egy 16 hektáros arborétum, amelyet dr. Csíky Dénes ügyvéd telepített 1884 és 1910 között. A külvárosban található egy ma is működő és látogatható, 19. században épült vízimalom. 

Az 1770 és 1778 között épített Vertán-ház volt egykor az I. székely gyalogezred parancsnoki központja, ma a Tarisznyás Márton Múzeum található benne. A múzeum gazdag néprajzi és képzőművészeti gyűjteménnyel rendelkezik.

Gyergyószentmiklóshoz tartozik közigazgatásilag a tőle 28 kilométerre keletre található Gyilkostó település, melynek nevezetessége a Gyilkos-tó. Neve a felette emelkedő Gyilkos-hegy nevéből származik, amely utalhat egy egykori gyilkosságra, vagy a hegyre vezető ösvények veszélyes voltára is. A tó 1837-ben hegycsuszamlással keletkezett, legnagyobb mélysége körülbelül 10 méter. A tó a Kárpátok egyik legfestőibb tava, melyet 1000 méter feletti sziklacsúcsok öveznek.

Híres emberek:

  • Molnár Endre olimpiai bajnok vízilabdázó, 2006-tól a város díszpolgára
  • Bagossy Norbert, a Bagossy Brothers Company énekese

Hivatalos oldal: www.gheorgheni.ro