A testületi szerv döntései előkészítésének rendje, az állampolgári közreműködés (véleményezés) módja, eljárási szabályai, a testületi szerv üléseinek helye, ideje, továbbá nyilvánossága, döntései, ülésének jegyzőkönyvei, illetve összefoglalói; a testületi szerv szavazásának adatai, ha ezt jogszabály nem korlátozza
1. A testületi szerv döntései előkészítésének rendje:
A képviselő-testület ülésére készített előterjesztéseket a polgármester hatáskörébe tartozó ügyekben a polgármester, a jegyző hatáskörébe tartozó ügyekben a jegyző terjeszti a képviselő-testület elé. A téma szerint érintett bizottság az előterjesztője azoknak az ügyeknek, melyekben a képviselő-testület a döntési jogkört a bizottságnak átadta. A bizottság terjeszti a képviselő-testület elé elbírálásra az önkormányzati hatósági ügyben hozott elsőfokú határozata ellen benyújtott fellebbezést. Az a képviselő-testületi bizottság, amelynek feladatkörét az előterjesztés érinti, annak képviselő-testületi tárgyalását megelőzően állást foglal. Az önkormányzati intézmény, illetve az egyéb gazdálkodó szerv vezetője az előterjesztője annak a napirendnek, amely kizárólag az adott szervre, vagy az általa végzett tevékenység ellátására vonatkozik.
A képviselő-testület elé írásbeli, rendkívüli esetben szóbeli előterjesztés kerülhet. Kizárólag írásban nyújthatók be az alábbi tárgyú előterjesztések:
-rendeletalkotás,
-intézmény alapítása, átszervezése, megszüntetése,
-helyi népszavazás kiírása,
-az önkormányzat vagyonával kapcsolatos szerződések, teljesítések, kötelezettségvállalások.
Az előterjesztés elkészítéséért, valamint a munkaterv szerinti határidőben történő benyújtásáért a napirend előterjesztője a felelős. Az előterjesztés készítője felelős az előterjesztésben szereplő adatok teljességéért és valósságáért, a készítéskor rendelkezésre álló információkra vonatkozóan, valamint a határozati javaslatok megalapozottságáért. A törvényességi záradék az előterjesztés tartalmával összefüggő jogszabályoknak való megfelelést igazolja.
2. A testületi szerv döntéseiben való állampolgári közreműködés (véleményezés) módja: A képviselő-testületi és bizottsági ülések – az Mötv. 46.§ (2) bekezdése szerinti zárt ülések kivételével - nyilvánosak, azokon bárki részt vehet és felszólalhat. A képviselő-testület évente legalább egyszer előre meghirdetett közmeghallgatást tart, amelyen a helyi lakosság és a helyben érdekelt szervezetek képviselői a helyi közügyeket érintő kérdéseket és javaslatot tehetnek.
3. A testületi szerv döntéshozatalának eljárási szabályai:
A képviselő-testület üléseit a polgármester hívja össze és vezeti, akadályoztatása esetén e hatáskörét a kijelölt alpolgármester gyakorolja. A képviselő-testület ülése nyilvános, azonban az Mötv. 46.§ (2) bekezdésében meghatározott esetekben a képviselő-testület zárt ülést tart, illetve tarthat. A zárt ülésen hozott határozat azonban nyilvános.
A képviselő-testület döntéseit rendelet vagy határozat formájában hozza meg. A képviselő-testület akkor határozatképes, amennyiben azon az önkormányzati képviselők több, mint fele jelen van. A javaslat elfogadásához az egyszerű többséget igénylő javaslat esetén a jelen lévő képviselők, minősített többséget igénylő javaslat esetén a megválasztott képviselők több mint a felének igen szavazata szükséges.
A képviselő-testület minősített többséggel dönt a következő ügyekben:
-önkormányzati rendeletalkotás, módosítás,
-szervezetének kialakítása és működésének meghatározása,
-törvény által hatáskörébe utalt választás, kinevezés, megbízás,
-önkormányzati társulás létrehozása, megszüntetése, abból történő kiválás, társulási megállapodás módosítása, társuláshoz, érdekképviseleti szervhez csatlakozás, abból történő kiválás,
-megállapodás külföldi önkormányzattal való együttműködésről, nemzetközi önkormányzati szervezethez való csatlakozás, abból történő kiválás,
-intézmény alapítása, átszervezése, megszüntetése,
-kizárás a döntéshozatalból, ha az ügy a képviselőt vagy hozzátartozóját személyesen érinti,
-zárt ülés elrendelése,
-helyi népszavazás kiírása,
-középtávú program elfogadása,
-nem képviselő bizottsági tag visszahívása,
-korlátozottan forgalomképes ingatlanok egészének elidegenítése,
-a költségvetésben nem szereplő, 10 millió forintot meghaladó kötelezettségvállalásról,
-önkormányzati képviselő kizárásáról
-képviselők összeférhetetlenségének, méltatlanságának megállapításáról,
-képviselői megbízatás megszűnéséről,
-önkormányzati kitüntetés alapításáról, adományozásáról.
Szavazni csak személyesen lehet. A képviselő-testület döntéseit nyílt szavazással hozza meg. A képviselő-testület titkos szavazást rendelhet el mindazon ügyekben, melyek elbírálása zárt ülésen történik. A képviselő-testület a polgármester javaslatára titkos szavazással, minősített többséggel alpolgármestereket választ.
A képviselő-testület döntéshozatalának további eljárási szabályait az Mötv. és Siófok Város Önkormányzatának SZMSZ-e tartalmazza:
Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény
Szervezeti és Működési Szabályzat
4. A testületi szerv ülésének helye: 8600 Siófok, Fő tér 1. I. emelet Képviselő-testületi terem.
5. A testületi szerv megtartott üléseinek ideje, valamint nyilvánossága, üléseinek jegyzőkönyvei, illetve összefoglalói:
https://www.siofok.hu/hu/testuleti-ulesek
6. A testületi szerv tervezett üléseinek ideje valamint nyilvánossága:
https://www.siofok.hu/hu/testuleti-ulesek
7. A testületi szerv ülései láthatóságának rendje: A nyilvános képviselő-testületi üléseken bárki részt vehet, az ülésen kép- és hangfelvétel készíthető a résztvevők által. A nyilvános képviselő-testületi ülések kép- és hangfelvétel készül, mely élőben közvetítésre kerül a https://onkormanyzati.tv/ weboldalon, illetve a felvételek bármikor visszanézhetőek.
A zárt ülésen a képviselő-testület tagjai, a nem a képviselő-testület tagjai közül választott alpolgármester és a jegyző, aljegyző, továbbá meghívása esetén a közös önkormányzati hivatal ügyintézője, az érintett és a szakértő vesz részt. A nemzetiségi önkormányzat elnöke kizárólag az általa képviselt nemzetiséget érintő ügy napirendi tárgyalásakor vehet részt a zárt ülésen. Törvény vagy önkormányzati rendelet előírhatja, mely esetben kötelező az érintett meghívása.
8. A testületi szerv üléseinek napirendje:
https://www.siofok.hu/hu/testuleti-ulesek
9. A testületi szerv döntéseinek felsorolása: