Siófoki campus: jogszerűen adta bérbe a város

2025.02.05. 16:53

A rendőrség bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást.

Miközben, ahogyan megírtuk, a Debreceni Egyetem meghirdette a szeptemberben a siófoki campuson indítani tervezett képzéseit és kedden tájékoztatót is tartott a KIMK-ben, ugyanazon a napon a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság illetékes osztálya lezárta a campusépület bérbeadása kapcsán tavaly júniusban indított nyomozását és megállapította: nem történt bűncselekmény, a város jogszerűen kötött szerződést a Debreceni Egyetemmel.

Mint ismert, az önkormányzat annak fejében adta bérbe 15 évre a Balaton-parti ingatlanegyüttest, a hajdani Sió és Hullám szállót (Siófok első, még a 19. század végén épült szállodáit) a Debreceni Egyetemnek, hogy az egymilliárd forintos fejlesztést hajt végre rajta. E beruházás az egyetem tervei szerint idén nyárra meg is valósul. A képviselő-testület döntését követően Bozai Ágota, a képviselő-testület pénzügyi bizottságának Demokratikus Koalíció (DK) által delegált kültagja, egyben a DK helyi szervezetének ügyvezető alelnöke feljelentést tett a bérleti szerződés kapcsán, hűtlen kezelés gyanújával. Egyebek között kevesellte a „bérleti díjként” betudott egymilliárdos fejlesztést egy szakértői véleményre hivatkozva, mely havi 5,5 millió forintos bérleti díjat állapított meg. Úgy vélte továbbá, hogy az egyetem által tervezett beruházási költségek jelentős mértékben túlárazottak, s hogy az ingatlan hasznosítása csak látszólag irányul oktatási célra, azt nem kizárólag erre használná a bérlő, hanem szállás- és vendéglátóhely üzemeltetésére, amiből a városnak bevétele nem származna. Bozai szerint ezek miatt az önkormányzatot több száz millió forint vagyoni kár érheti, ami felveti a hűtlen és a hanyag kezelés gyanúját.

A vármegyei főkapitányság számos tanút meghallgatott az ügyben, így a város, illetve az egyetem részéről is. Beszerezte többek között az Oktatási Hivatal tájékoztatását, miszerint a Debreceni Egyetem 31 képzés indításához kért engedélyt a siófoki campusra. Az önkormányzat részéről kihallgatott tanúk egybehangzóan nyilatkozták, hogy a megállapodás a város számára többszörösen is előnyös. Az ingatlan nem áll üresen, fenntartása, felújítása nem az önkormányzat kasszáját terheli, olyan, vagyis oktatási funkció üzemel benne, amilyen célra korábban átépítették, gazdasági, munkaerő- és munkahelyteremtési, valamint városimázsszempontból is előremutató, sőt, a bérlő által megvalósított felújítással a város ingatlanának értéke is növekszik. A szállás és az éttermi rész elsősorban a hallgatókat szolgálja, az oktatási időszakon kívül, a nyári idegenforgalmi szezonban hasznosíthatja azt az egyetem más céllal. Erről egyébként a siófoki campus igazgatója azt mondta tanúvallomásában: ezeket a szolgáltatásokat szabad kapacitás esetén külső személyek is igénybe vehetik, de az semmiképpen sem szerepel az egyetem terveiben, hogy vállalkozóknak adja bérbe. Korábban, 2021-ig egyébként a város évi bruttó 4 millió forintot kapott a korábbi bérlőtől, a Gábor Dénes Főiskolától; ezt követően az önkormányzat is csak a nyári szezonra tudta kiadni az ingatlan egyes részeit. Nem merült fel a város részéről extrém felújítási költség sem a Debreceni Egyetem által benyújtott tervek alapján. S mi több, a városnak idegenforgalmi és iparűzési adóbevétele is keletkezhet a szálláshely-értékesítésből és a vendéglátásból.  

A rendőr-főkapitányság a nyomozást megszüntető határozatában kiemeli: a siófoki önkormányzat az ingatlant, mint a nemzeti vagyon részét a törvény alapján akár ingyenesen is átadhatta volna. A feljelentő a kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárását is kérte, mely szabálytalanságot, aggályt nem tárt fel, megállapítva, hogy az együttműködési megállapodás megkötése a testület mérlegelési jogkörében hozott üzleti döntése volt. A bérleti szerződésből következik az is, hogy – a feljelentő vélekedésével ellentétben – az ingatlan hasznosításának elsődleges célja az oktatási tevékenység, s a feljelentő állításán túl nem merült fel a tervezett beruházási költségek túlárazására utaló körülmény sem. Az önkormányzat tehát jogszerűen adta használatba ingatlanát, vagyonihátrány-okozás, hűtlen, vagy hanyag kezelés nem történt.

Dr. Lengyel Róbert polgármester úgy reagált a nyomozást megszüntető határozatra: jogászként, de volt rendőrtisztként is első pillanattól nyilvánvaló volt számára, hogy „a feljelentés nem több ócska koholmánynál”. A rendőrség szerinte tette a dolgát, alaposan, elfogulatlanul eljárva, minden apró részletet tisztázva. A városvezető megjegyezte: elvárna most egy „csendes, nyilvános elnézéskérést”, nem is tőle, mert neki „munkaköri kötelessége” tűrni egy bizonyos mértékig a hasonló igaztalan támadásokat is, sokkal inkább azoktól, akik hónapokon át a rendőrségre kényszerültek járni, s a Debreceni Egyetemtől, amely a feljelentés „árnyékában” volt kénytelen kezdeni siófoki tevékenységét.