Omlik, reped, ázik

2024.10.26. 18:00

Lassan életveszélyes lesz a 30 éve átadott nővérszálló.

Pintér Sándor belügyminiszterhez fordult levélben Lengyel Róbert siófoki polgármester az éppen 30 éve, 1994-ben átadott nővérszálló állapota miatt. Azt, hogy az épület szégyenfolt a forgalmas 7-es főút mentén, a külső szemlélő már régebben megállapíthatta, most azonban egy helyszíni bejárás során az is egyértelművé vált: a szálló állapota kívül-belül tragikus, sürgős beavatkozást igényelne.

Az ingatlan osztatlan közös tulajdon; mintegy egyharmad részben az önkormányzaté, kétharmad részben a kórházé. Alsó szintjén működnek a háziorvosi rendelők, az a rész rendben van, azt a város folyamatosan karban tartotta és tartja, de az épület állagromlása már ezt az alsó szintet is veszélyezteti. A nővérszálló lakói, valamint a városháza szakemberei is jelezték a problémát a polgármesternek, aki közös bejárást kezdeményezett a hivatal és a kórház illetékes vezetőivel. Az kívülről is megállapítható, hogy az elmúlt harminc évben nem történt felújítás az emeleti szinteken; az erkélyek betonszélei töredeznek, omlanak, egy-két erkélyen fél méteres lyuk tátong, ott tartózkodni már-már életveszélyes, a nyílászárókat is „eszi az idő vasfoga”.

Azon kívül, hogy az erkélyekről folyamatosan lepotyogó betondarabok a lent közlekedőkre is balesetveszélyt jelentenek, amit odabent tapasztaltunk, az egészen elképesztő, a hajléktalanszállónk lényegesen különb állapotban van, megalázó és méltatlan, hogy ilyen körülmények között kell lakniuk az egészségügyi dolgozóknak – mondta Lengyel Róbert. – Repedező falak, kopott, sérült parketták, bútorok, lepukkant fürdőhelyiségek, komoly le- és beázások, a villanyvezetékek körül is. Emiatt egyébként az alsó, önkormányzati tulajdonú szint is károsodhat, sőt, a beázások nyomán károsodik is, mi meg viseljük a felújítás költségét. Laikusként, de azt kell mondjam, hogy az egész „romhalmaz” lassan emberi tartózkodásra alkalmatlanná válik. Pedig ott egészségügyi dolgozók élik a mindennapjaikat. Vérlázító, felháborító, elszomorító és veszélyes az, ahogy az állam ilyen mértékben elhanyagolja a saját fenntartói kötelezettségeit, ezzel veszélyeztetve a tulajdonostárs, jelen esetben Siófok város tulajdoni hányadának a rendeltetésszerű használatát is. Mivel az idő sürget, nincs idő véget nem érő levelezgetésekbe kezdeni a kórházakat fenntartó állami társasággal, úgy döntöttem, egyenesen Pintér Sándor belügyminiszterhez fordulok, a közbenjárását kérve. Pintér Istvánnal, a siófoki kórház főigazgatójával és kollégáival együttműködve igyekszünk mindent elkövetni a szükséges felújítási munkák érdekében. Kértem a levélben a minisztert, hogy addig történjenek lépések, amíg nem kell az épületet lezáratni, kiüríttetni, vagy az esetlegesen lezuhanó épületomladék, netán áramütés okán valakinek baja nem esik.

Viola Ferenc, a városháza létesítményi főmérnöke szerint az elmaradt felújítások miatt a gépészet és az elektromos hálózat, illetve a belső építészet egyre súlyosbodó problémáihoz az utóbbi időben már statikai gondok is társulhattak, ezt jelzik a falakon jól látható repedések. Az épület teljes körű felújításának költsége „ránézésre” úgy félmilliárd forintra tehető.

Pintér István, a kórház főigazgatója arról tájékoztatott a bejárás során: nemrégiben már napirendre került a nővérszálló felújítása, de végül arról kapott értesítést, hogy mégsincs rá fedezet…

Witzmann Mihály országgyűlési képviselő jelezte: időközben Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter tárcájánál kezdeményezett tárgyalást, hogy akár pályázati lehetőség révén, akár más módon, de emberibb körülményeket lehessen biztosítani a siófoki nővérszálló lakóinak.

 

F. I.

...

További képek a bejárásról a Siófoki Hírek Facebook-oldalán:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid021VqsMMhwyyDCmhbmKorvFdExx5pjHgbBEoAFj8g2qoyC9HhVoKb3WvqpKA5S6Xgdl&id=100024924971646