Így hasznosítják a máltaiak az egykori óvodákat

2024.10.09. 13:56

Fogyatékkal élők, halmozottan sérültek fejlesztését, nevelését, oktatását végzik a máltaiak az egykori kiliti és Fő utcai óvodaépületben.

 

 

A gyerekek és nevelőik a napokban vették birtokba a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Fejlesztő-Nevelés-Oktatást Végző Iskola és Óvoda legújabb óvodáját a Fő utcán, az egykori Napraforgó óvoda épületében. Két éve az ugyancsak bezárt kiliti Pillangó óvoda épületét kezdték el hasznosítani a máltaiak, mostanra pedig a Fő utcait is teljes egészében „belakták”.

Ahogyan annak idején megírtuk, két éve a fogyatékkal élő felnőttek nappali foglalkoztatója költözött át a volt kiliti óvodába, azóta azonban a fiatalok is kiköltöztek a Honvéd utcai régi épületből, mert annyira leromlott az állapota. A város önkormányzatának segítségével a Fő utcai egykori óvodaépületben tudott helyet kapni előbb a halmozottan sérültek iskolai rendszerű oktatása, majd mostantól az óvodája is.

A Siófoki Hírek megtudta: a szociális és az oktatási intézmények külön szervezeti egységek a máltai szeretetszolgálat rendszerében. A 2011-es köznevelési törvény írta elő a halmozottan sérültek iskolai rendszerű oktatását, ami akkor a szociális intézménynek számító nappali foglalkoztatóban indult el, ám mivel egyre nagyobb igény lett a fejlesztő oktatásra, az átkerült a máltaiak Iskola Alapítványához, ez ma a fenntartója a marcali székhelyű, de siófoki és pécsi telephellyel is rendelkező, fejlesztő nevelést és oktatást végző intézménynek. Itt gyógypedagógus és gyógypedagógiai munkát segítő szakemberek is foglalkoznak a 6-23 éves fiatalokkal, akik, ha a szülők igénylik, 23 éves koruk után átkerülnek a szociális intézménybe.

A Fő utcán mostanra kialakított óvodai rész megnyitása régi igénye a térségbeli szülőknek; azokat a sajátos nevelési igényű kicsiket, akik integráltan nem nevelhetők, vagy olyan halmozottan sérültek, hogy másféle ellátásuk nem jöhet szóba, eddig Kaposvárra, vagy Székesfehérvárra vihették (a siófoki intézményekbe igény szerint busszal hozzák-viszik az ellátottakat). Az induló óvodai részen 8 aprósággal 3 szakember foglalkozik.

 

F. I.

/A Siófoki Hírek októberi számában megjelent cikk.

 

Fotók:

Kicsikre és nevelőikre váró csoportszoba és tornaterem a Fő utcán