„Gyerekkori álmom volt az aranysarkantyú”

2025.01.22. 08:52

Csuti Péter nem csak a siófoki Balaton Táncegyüttes, hanem a somogyi néptáncegyüttesek első aranysarkantyúsa is.

„Gyerekkori álmom volt az aranysarkantyú, sokat nézegettem videón az Aranysarkantyús táncosokat, így a Siófokról indult Sikentáncz Szilvesztert is” – árulta el a Siófoki Híreknek Csuti Péter, aki néhány napja immár maga is Aranysarkantyús táncos. A 27. békéscsabai szólótáncfesztiválon érdemelte ki ezt a legmagasabb elismerést a zsűritől – több száz indulóból 48-an jutottak a viharsarki döntőbe –, s ezzel nem csak a siófoki Balaton Táncegyüttes, hanem a somogyi néptáncegyüttesek első aranysarkantyúsa is.

Ahogy Farkas Tamás zsűritag Békéscsabán fogalmazott, „ez az amatőr és profi néptáncosok olimpiája, felülmúlja talán még az állami elismeréseket is, mert a szakma ítéli oda a díjakat, amatőr néptáncosnak pedig tízszer-húszszor nehezebb a felkészülés, mint egy profinak”.

Csuti Péter is azon kevés amatőr néptáncos egyike, aki a profik között aranysarkantyút érdemelt. Ez a néptáncban a legrangosabb szólódíj (női táncosoknál az Aranygyöngy), egy táncos legfeljebb háromszor kaphatja meg, a harmadikhoz már Örökös Aranysarkantyús táncos minősítés jár (ilyen például a Balatonból indult Sikentáncz Szilveszter, aki e díjakat már nem balatonosként kapta). A háromnapos fesztivál alatt két kötelező és egy szabadon választott produkciót kell bemutatni. Csuti Péter, a Balaton Táncegyüttes egyik művészeti vezetője a Somogyi kanásztánc és a Magyarvistai legényes mellett a Gyergyó-környéki verbunkokat vitte Békéscsabára.

„A zsűri már a próbákon is ott volt – idézte fel a szólótáncfesztivált a friss Aranysarkantyús táncos. – Fizikailag is, de főleg mentálisan nehéz erőpróba három napon át úgy koncentrálni, hogy épp abban a két percben nyújtsam a legjobbat, amikor a színpadon vagyok. Másfél év felkészülés előzte meg, zömmel egyedül (több kolléga véleményét kikértem persze menet közben), esténként, legtöbbször a tükör volt a „társam” a Civil Házban. ”

Szurkolótábora is volt Péternek Békéscsabán, jó néhány balatonos táncos zarándokolt el a messzi Békésbe a kedvéért és persze Tamás Lóránt, a Balaton Tánc Egyesület elnöke. „Ez is mutatja, milyen remek közösség lett a Balaton Csuti Péter és Fodor Janka művészeti vezetése alatt, az elmúlt években – így az elnök. – Mások is felkapták a fejüket a fesztiválon ezt az egységet látva. Péter aranysarkantyúja pedig beillik a sorba, a Balaton két éve folyamatosan „történelmet ír”. Bizonyos, hogy a 2024-es év szakmai sikerei is „megágyaztak” megérdemelt díjának. Így teljes a kép: együttesvezető, koreográfus, szólótáncos, mind magas színvonalon - és még mindig csak 26 éves. Az 5 fős szakmai zsűri tagjainak egyöntetű, vita nélküli véleménye volt Békéscsabán Péter aranysarkantyús díja.”

Melyből egy darab ezúttal is (későbbi mentorai, Szigeti Angéla és Papp Károly , valamint Szugfill Zsolt mellett) Szeibert Tiboré, aki anno az óvodákat járta néptáncot tanítani és Csuti Péter is ott, az egyik ovis csoportban kapott kedvet hozzá.

 

F. I.