A Siófoki Hírek is ott volt az „egy híján 70 éves” osztálytalálkozón.
Jövőre lesz 70 éve, hogy érettségizett a siófoki gimnázium (akkor Állami Általános Gimnázium) első évfolyama, de már most osztálytalálkozót tartottak Kelemen Istvánnál. A 37 fős osztályból 8-an vannak még életben, de csak hárman tudtak ott lenni a találkozón, ahová meghívták Deák István okleveles hajóskapitányt, „amatőr helytörténészt” is (ő 1966-ban érettségizett a gimnáziumban), aki sokat tud az iskolaalapítás, egyáltalán, a város múltjáról, s ez alkalomra még egy kis emlékfüzetet is összeállított az akkori diákok és tanárok névsorával, valamint az oktatásnak helyet adó épületek számbavételével.
Mert a ma ismert gimnázium-épület 1954-re készült el, az első, 1950-ben kezdett évfolyam épp abban az évben érettségizett a hajdani Hirsch-villában (akkor Bezerédj, ma Köztársaság utca), ide jártak tanulni is, valamint két másik épületbe, a Hozbor, később Csárdás étterembe (ahol tornaterem is volt) és a Teréz villába (a szabadtéri színpaddal átellenben, a sarkon áll ma is).
Balogh Ibolya és Gáspár Margit tudta elfogadni osztálytársuk, Kelemen István invitálását. Visszaemlékezésük szerint az élénk nyári élet ellenére Siófok akkoriban még kis halászfalu számba ment, a kőolaj-vállalat megtelepedése, valamint a gimnázium hozta el a fejlődést, a kultúrát. Az alapító igazgató, Beró Pál mellett Ilkei Zoltán nevét említették, ő volt az, aki állítólag – Zákonyi Ferenc főjegyzővel együtt – meggyőzte a megyei elvtársakat, hogy Siófokon induljon gimnáziumi oktatás. De persze se épület, se tanári kar; ezért tanultak három helyen is, és óraadó, zömmel általános iskolában tanító pedagógusokkal kezdődött. Sorolták tanáraikat, Balla Zoltánt, Erdős Albint, Beró Pálnét és a többieket. Kelemen István szerint kiváló képességű fiatalok alkották az első évfolyamot, akadt, aki államtitkárságig vitte, más Párizsban csinált karriert. Kelemen pedig a sportban tűnt ki (6,87 méterrel tartotta a középiskolai országos csúcsot távolugrásban), később ő írta A siófoki gimnázium 50 éve című kötetet, s 18 évig elnöke volt a perczeles öregdiákok azóta megszűnt egyesületének. Az iskolakert a Sió utcai szegényház mellett volt (ma a rendőrségi épület környéke), az első színjátszókört is ők alakították, A peleskei nótáriust adták elő – és csak sorjáztak az emlékek a rendhagyó találkozón, amit jövőre feltehetően egy újabb követ, már csak azért is, mert dupla évforduló lesz: ők kereken 70 éve érettségiztek, és akkor lesz ugyanennyi idős a gimnázium épülete is.
F. I.
A képeken:
- Az osztálytalálkozó résztvevői, balról a második Gáspár Margit, a harmadik Balogh Ibolya, a negyedik Kelemen István.
- A hajdani Hirsch-villa ma
- A Hirsch-villa anno