Vig János ajándékba adta a városnak több mint húsz éve készült alkotását – derült ki a civil kerekasztalon.
Kézzel rajzolta meg a siófoki Vig János a magyar és európai uralkodók családfáját egy 13 méter hosszú, 1 méter széles tekercsre, több mint 20 éve. Egyedülálló alkotásával (amiből végül digitális változat készült, Várai Lajos grafikus pedig színes királyi portrékat rajzolt hozzá) a kétezres években több kiállításon is járt az országban, de már hosszú évek óta a szekrénye tetején porosodott. Három éve a Siófoki Hírekben vetette fel: állandó, végleges, bemutatható helyet keres a 13 méter hosszú királyok tekercsének. Felvette a kapcsolatot a siófoki önkormányzattal, 2022-ben alkotása része lett a Siófoki Értéktárnak, mostanra pedig helyet is sikerült neki találni, a városháza második emeleti tanácskozótermében, a Balaton-teremben. Az októberi civil kerekasztal volt az első rendezvény a teremben, ahol már ott függött a falon a monumentális családfa, melyen egy év egy centi, ezer év tíz méter; 1300 év, 214 portré, 1270 személy.
…
Igyekszik a város lehetővé tenni a tekercs csoportos megtekintését – mondta dr. Molnár Anita alpolgármester a civil kerekasztalon. Turjányi József a rádiótávírászok legutóbb elnyert magyar bajnoki serlegével érkezett, a nyugdíjas-egyesület elnöke, Pintér János szerint csodálatos évet zárnak, kiemelt arany minősítésekkel a művészeti gálákon, s bár taglétszámuk kilépések miatt csökkent, így is a legnépesebb és az egyik legaktívabb helyi civil szervezet. Gyűjtést szerveztek a máltaiak Fő utcai fejlesztő intézménye ovisainak és fiataljainak, fejlesztő eszközöket és pénzadományt adnak át a részükre.
Egyre inkább bekapcsolódnak a városbéli rendezvényekbe – jegyezte meg Horváth János a Civilek a Nemzetért Egyesület képviseletében, amikor sorolta: megemlékezés a doni áttörésről, a hősök napjáról, magyar nemzeti zászló állítását kezdeményezték a Fő térre, november 28-án pedig a városnapi rendezvények sorában kettőskereszt-állításuk tizedik évfordulójára emlékeznek, amikor „olyan tényeket hallhatnak majd az érdeklődők az előadóktól a színházteremben, amiket a hírekben nem mondanak be”…
A Siófoki Női Kar december 15-i karácsonyi hangversenyére készül, jövőre pedig szeretnének eleget tenni a gyergyószentmiklósi női kar meghívásának egy vendégszerepléssel. A sakkegylet először rendezett idén hosszú játékidejű megyei bajnoki versenyt, a Nőklub nem csak hogy két országos versenyt is Siófokra hoz évente (a rejtvényfejtő mellett a rummikub-bajnokságot, ez utóbbin a minap 104-en játszottak az ország minden részéből, s Potocskáné Kőrösi Anita lett a legjobb siófoki), de ők a ruhatárosok, a jegyszedők a legtöbb kulturális rendezvényen, valamint „kiállítások közönsége” és például korhű jelmezesek a szezonnyitón és a Kálmán Imre Emléknapokon. Kótiné Molnár Szilvia, a Kiliti Íjász és Szabadidő Egyesület (KISZE) elnöke azt monda, fedett téli edzéshelyet keresnek, a városnapon bemutatandó mézeskalácsvárossal kapcsolatban pedig arra buzdított: a helyi civil szervezetek is kapcsolódjanak be a sütésbe és a licitálásba, idén is egy betegséggel küzdő gyermeket nevelő család kapja a bevételt. A Siófoki Kajak Egylet kapcsán pedig azt tudhattuk meg: ahhoz képest, hogy idén alakultak újjá, szépen nő a taglétszámuk és egyre jobbak a versenyeredményeik, de edzeni nekik se könnyű, hiszen hol a Sió medréből tűnik el a víz, hol a Csépány-tó szárad ki…
F. I.
További képek a Siófoki Hírek Facebook-oldalán: