Kiállítás a Pünkösdi Szezonnyitón, mintegy a jubileumi rendezvénysorozat nyitányaként.
1950. februárjában Nagy László tankerületi vezető kezdeményezi a miniszternél gimnázium létesítését Siófokon, a megyei és községi tanács támogatásával. Siófok lakossága ekkor 7123 fő. 1950. szeptember elsején elindul a tanítás az egykori Hirsch-villában, a mai Köztársaság utcában. A mai épület 1954-re készül el, 1955 januárban veszik teljes egészében használatba.
Így kezdődött. A gimnázium fennállásának 75 évére emlékezve (1956-ban vette fel Perczel Mór nevét) három korábbi perczeles már megkezdte egy nagyszabású rendezvénysorozat előkészítését. Mizerák Beáta, aki a közelmúltig tanított az iskolában, a Facebookon tette közé felhívását. E szerint a 2025-26-os tanévben lennének e programok, 2026. májusi záróünnepséggel. Szeretnének bevonni minél több egykori perczeles diákot, várják az információkat olyan egykor itt végzettekről, akik például tudományos, művészeti, sport, vagy politikai sikereket értek el, akik akár előadást is szívesen tartanának.
Tervezik az 50 éves jubileumra kiadott Tablók könyvének újabb, bővített kiadását, a Perczel-évkönyv megjelentetését, tudományos és szórakoztató előadásokat, kiállítást a művésszé lett diákok alkotásaiból, gyarapítanák az iskolagaléria művészeti gyűjteményét, régi, az iskolához, a tanuláshoz kapcsolódó tárgyakat, emlékeket gyűjtenének, digitalizálnák a dokumentumokat, osztály- és évfolyamtalálkozókat szerveznének, emléktábla-avatást, faültetést rendeznének. Mindehhez kérik az egykori diákok segítségét, amellett, hogy pályázati lehetőségeket keresnek, adományokat, felajánlásokat is szívesen fogadnak.
„Már az idei Pünkösdi Szezonnyitóhoz kapcsolódóan elkezdjük a programsorozatot, ekkor a Balaton Szalon kiállításon Segesdy Katalin grafikusművész munkáit mutatjuk be, aki tanított a gimnáziumban, sőt, az iskola logóját is ő tervezte – mondta a Siófoki Híreknek Mizerák Beáta. – Osztálytalálkozó-szervezőktől, de bárkitől javaslatokat várunk, kik azok, akik akár az egész következő tanéven át bemutatkoznának, előadásokat tartanának a gimnáziumban. Honlapot is szeretnénk indítani, amellett, hogy régi dokumentumokból, eszközökből kiállítást rendeznénk, egy iskolatörténeti állandó tárlattal is gazdagítanánk a falakat az intézményben. Az egész napos záró rendezvénysorozat keretében pedig, jövő májusban akár piknikszerű osztály- illetve évfolyamtalálkozók lehetnének az elmúlt 75 évben itt végzettek részvételével. Akkoriban, az alig hétezer fős községben bátor kezdeményezés volt a gimnázium elindítása. Siófok büszke lehet a Perczelre, mint ahogyan nagyon sokan büszkék arra, hogy itt érettségiztek. Városi érték a gimnázium, azok az ismertté lett egykori diákok pedig, akiket várunk, a ma a Perczelben tanuló, vagy ide készülők fiatalok számára is ösztönzést jelenthetnek.”
...
Kapcsolattartók, szervezők:
Mizerák Beáta: mizerak.beata01@gmail.com, +36 30 972 25 67
Kiss Andrea (iskolatitkár): titkarsag@perczel.hu, +36 84 311 308
Koltay Éva: + 36 30 259 9916
Berlinger (Tatai) Ágnes: + 36 30 819 3996
Az iskolai alapítvány számlaszáma, amin elkülönítik az évfordulóra érkező összegeket:
Korszerű Iskoláért Alapítvány 11639002-06187500-39000009.
…
A Hirsch-villa mellett a Hozbor, később Csárdás étteremben (ahol tornaterem is volt) és a Teréz villában (a szabadtéri színpaddal átellenben, a sarkon áll ma is) egyaránt tanultak – emlékeztek vissza az első évfolyam tagjai a Siófoki Hírek 2023. októberi cikkében. Visszaemlékezésük szerint akkoriban Siófok egyszerű halászfalu volt, a kőolaj-vállalat megtelepedése, valamint a gimnázium hozta el a fejlődést, a kultúrát. Az alapító igazgató, Beró Pál mellett Ilkei Zoltán tanár nevét említették, ő volt az, aki állítólag – Zákonyi Ferenc főjegyzővel együtt – meggyőzte a megyei elvtársakat, hogy Siófokon induljon gimnáziumi oktatás.
F. I.
Fotók:
1960: A gimnázium tanulói nagy szorgalommal csinosítják az iskola előtti kertet (akkor még nem volt Sorház utca, hanem a Bajcsy úti házak telkei egészen a gimiig értek).
Kép és szöveg: Ábrahám Gábor.
A hajdani Hirsch-villa, itt kezdődött az oktatás 1950-ben.